Beslenme / Diyet

“Acil Zayıflamam Lazım” Diyenlere Pancarla Zayıflama Formülü

Yaz kapıda. Her ne kadar Nisan hala bizi üşütmeye devam etse de sıcak yaz günlerine kavuşmak üzereyiz. Yaz denilince panik başlar. Çünkü kıştan kalma kilolar canımızı sıkar. Öyle ya, gardıroptan ince kıyafetler, en sevdiğimiz elbiseler, daracık jeansler, şortlar çıkacak. Yeni bikini ve mayo kreasyonları da efsane… Özetle yaza fit girmek lazım. Hem de acil olarak.

Beslenme, Diyet ve Fitoterapi Uzmanı Gizem Keservuran imdadımıza yetişti. Müthiş bir pancarlı detoks tarifi verdi. Hem çok faydalı hem de zayıflamaya yardımcı. Ben bilgileri aldım, siz de hemen not edin isterseniz.

İşte Diyetisyen Gizem Keservuran’ın önemli bilgileri…

Pancar suyu ve Probiyotik ile akşam detoksu tarifi

Doğru bağırsak florasına sahip değilseniz ne yaparsanız yapın kilo veremezsiniz. Ya da tehlike sınırında kilo verirsiniz. Bu nedenle ilk yapmanız gerekenlerden biri de bağırsaklarınızın florasını dengelemek olacaktır. Yakın zamanda yapılan bilimsel çalışmalar da probiyotikler ile sağlıklı kilo vermenin birbiri ile doğru orantılı olduğunu göstermektedir.

O zaman hazırlayacağımız ‘Akşam Detoksu’ için içeriğimizi hazırlayalım.

-3 adet taze pancar. Sert, yuvarlak, lekesiz ve yoğun kırmızı renkte olanları tercih edin.
-100 ml. Probiyotik

‘Akşam Detoksu’nun hazırlanışı:

3 adet pancarınızı yıkadıktan sonra 4 parçaya bölün ve meyve sıkacağında sıkın. Posasını tekrar sıkmayın. Çıkardığınız pancar suyuna 1 tatlı kaşığı Probiyotik ekleyin ve hafifçe karıştırın.

Bunu her akşam yemeği öncesi veya yemek sırasında için. Hem yemeği az yiyeceğiniz gibi hem de sindirim sisteminizi düzenleyecek ve kilo vermenizi hızlandıracaktır.

‘Akşam Detoksu’ ve pancarın sihri

Ispanakgiller ailesinden olan pancar, geçtiğimiz yılın gözde süper besinlerinden biriydi. Hiç de haksız sayılmaz, bu popülerliği fazlasıyla hak ediyor. Pancar yağ oranı düşük, antioksidanlarla kaplanmış adeta bir vitamin ve mineral deposu. Pancarın yeşil yaprakları demir ve A ve C vitamini deposu iken, kendisi yani yumru kısmı kusursuz bir folik asit, manganez, potasyum ve lif kaynağıdır.

Pancar yıllardır karaciğer detoksunda kullanılıyor, aynı zengin içeriği ile karaciğerin detoks kapasitesini arttırma özelliğine sahip. Pancardaki kalori oranı çok düşük olduğu gibi yüksek oranda lif içeriyor. Bu da kilo almanıza sebep olabilen yiyeceklerden daha az tüketmenizi sağlıyor.

Pancar glutatyon peroksidaz enzimini içeriyor. Bu enzim de beyaz kan hücrelerinin artmasını sağlıyor. Aynı zamanda da amino asitlerden glutaminin de zengin kaynağıdır.

Kilo vermeye çalıştığınızda çoğu doğal sebzeyi yemeniz harika bir yol diyebiliriz. Fakat özellikle pancar ile hazırlayacağınız ‘Akşam Detoksu’ ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi ve tokluk hissini verdiği gibi bağırsakların da doğru çalışmasını sağlayarak kilo verme sürecinizde vazgeçilmez olacaktır.

Pancar mı, Pancar Suyu mu?

İşte dikkat edilmesi gereken soru. 1 Pancar  8 mg  (+-2) şeker içerir. Buda zayıflamak isteyen kadınlar için istenmeyen bir durum. Fakat pancarın suyu sıkıldığında şeker / karbonhidrat posa kısmında kalır ve süzülmez. Bu nedenle pancar suyu şekersiz ve bol lifli içeriği ile (2.3gr) tok tutarken bağırsakları da maksimum düzeyde çalıştırır. Ayrıca içeriğindeki B1, B2, B3 ve B6 vitaminleri ile birlikte demir ve karoten açısından da zengindir.

Uzm. Dyt. Gizem Keservuran

Etiketler

EsteMagazin

Akademi İstanbul Vakfı

Benzer İçerikler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekecek Bir İçerik Bulduk

Close
Close