Antiaging Ve Rejuvenasyonda Yeni Umut: PRP Tedavisi

19.08.2018
A+
A-
Antiaging Ve Rejuvenasyonda Yeni Umut: PRP Tedavisi

PRP çoğumuzun bildiği gibi yaşlanma karşıtı hücresel tedaviler arasında en yaygın kullanılan bir tedavi yöntemi. Platelet Rich Plasma , Platelet Hücrelerinden zengin Plazma anlamına geliyor. 1990’lı yıllardan itibaren estetik tıp , diş hekimliği ve spor hekimliğince kullanılmaya başlandı2007 yılından beri tüm dünyada estetik amaçlı kullanılıyor. Bizim ülkemizde uygulama 2009 yılında başladı. Ben de 2009 yılından beri hastalarıma uygulamaktayım.

PRP Tedavisinde Ana Felsefe

PRP tedavisinde ana felsefe kan damarlarınca fakir olan dokulara plateletlerin içerdikleri hücresel büyüme faktörlerini ulaştırabilmektir. Bu amaçla sadece deri değil göz ve kadın doğum gibi farklı branşlarda bile kullanılabiliyor. Kanlanmanın az olduğu her dokuda kanımca büyük faydası var. Plateletler başlıca kanamayı durdurmakla görevli hücreler. Enteresan olarak dokuda travma sonrası ortaya çıkan kollajen ile temas ettikleri zaman aktive oluyorlar. Başlıca amaç hasarlı kollajen tabakasını tamir etmek. İçerdikleri granüllerde yaklaşık 10 adet büyüme faktörü bulunuyor ve bu faktörlerden neredeyse hepsinin doku iyileştirici etkisi bulunuyor. Yani yaşlanma karşıtı tedaviler içinde oldukça iyi bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor.

PRP tedavisi hangi yaştaki hastalara yapılabilir?

PRP tedavisi hemen her hastaya yapılabilir. Yalnızca aktif allerjisi olanlarda ve bilinen metastatik kanseri olanlarda yapılmamasında fayda var. Eğer hastanın plateletlerinden dolayı herhangi bir rahatsızlığı varsa o zaman tabii ki uygulama yapmıyorum. Uygulama sonrasında hücrelerin ya da büyüme faktörlerinin dokuya iyi penetre olabilmesi için aktiviteden kaçınılması gerektiğini hastaya söylüyorum ve o gün daha sedanter bir hayat geçirilmesini tavsiye ediyorum. Yeni başlayan hastalarda kural olarak 15 gün aralıklarla 3 ya da 4 seans uygulama yapıyorum. Daha sonrasında ise idame protokolü hastanın yaşı ve uygulama bölgesine göre değişiyor. Bu tedavi yönteminin en güzel yönlerinden birisi bilinen hiçbir yan etkisinin olmaması. Uygulama sonrası görülebilecek yan etkiler ekimoz ya da hijyene dikkat edilmemesi sonucu oluşabilecek enfeksiyonlardır.

PRP tedavisinin doku seviyesinde beklenilen etkisi

Günümüzde halen PRP tedavisinin doku seviyesinde beklenilen etkiyi gösterip göstermediğine dair ‘kanıtlanmış’ herhangi bir çalışma yok. Ancak PRP tedavisi spor hekimliği ve diğer tıp alanlarında ‘umut verici’ olarak niteleniyor. Estetik tıpta olaylar daha değişik. Biliyorsunuz biz hasarlı dokuyla uğraşmıyoruz. Biz aslında ‘hasta’ bir dokuyla da uğraşmıyoruz. Tamamen normal bir dokudaki yaşlanmaya bağlı değişiklikleri düzeltmeye çalışıyoruz. Bu yüzden de PRP en çok estetik alanda bilimsel çalışmayı hak ediyor. Normal bir insanda platelet sayısı bir mikrolitre kanda 150.000 ile 450.000 arasında değişiyor. Bizim PRP sırasında kit kullanarak ulaşabildiğimiz platelet sayısı 1.000.000 ile 1.300.000 arasında. Yani normal oranın yaklaşık 3 katına kadar çıkabiliyoruz. Bu nedenle kit kullanılmadan yalnızca alınan kanı santrİfüj ederek yapılan PRP tedavilerinin yeterli olmadığı inancındayım. Sağlık Bakanlığı son aylarda yaptığı bir düzenlemeyle PRP kitlerini Medical Device 3 kategorisi olarak tanımladı ve jel içeren tüplü kitlerin kullanımını yasakladı. Sevgili okuyucularımıza tavsiyem yapılan her türlü estetik güzellik sağlık amaçlı uygulamaların sonuçlarının verimli ve istenen şekilde olabilmesi için kullanılan materyallerin kalitesi kadar uygulama yaptırdıkları kişilerin konusunda deneyimli iyi eğitim almış gündemi takip eden hekimler tarafından yapılmasına dikkat etmeleridir. Sağlıklı ve güzel günler dileğimle…

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.