Araç Bakımı Önemi ve Püf Noktalar

13.03.2020
A+
A-
Araç Bakımı Önemi ve Püf Noktalar

‘’Bakarsan bağ bakmazsan dağ olur.’’ Atasözünün tam karşılığı olan bakımlı araç hem performans açısından, hem de satış esnasında ayrıcalık sağlar. Eski model araçlar akıllara ön yargıları getirirken modeli daha yeni olan araçların daha sağlam olduğu düşüncesi toplumumuzda son derece yaygındır. Ancak bu doğru bilinen bir yanlıştan ibarettir. İki araç düşünün biri 2004 biri 2010 model olsun. Bu iki modelden eski olan devrinde kullanılmış, boya bakımı yapılmış, pasta cilası çekilmiş ve çevresel etkilere karşı korunmuş olsun. Diğeri ise tam tersi bakımsız, devirsiz ve çevresel etkilere karşı herhangi bir önlem alınmadan kullanılmış olsun. Bunlardan hangisini tercih edersiniz. 2004 model olanı dediğiniz duyar gibiyiz. Doğru yakıt noktalarının alınan akaryakıt, kaliteli motor yağı, mevsimine uygun lastik değişimi, işin başından yol koşullarına dayanıklı araç seçimi ise bu konuda yapılması gereken diğer önemli şeylerdir.  Araç bakımı yaparken;

Araç Bakımı Önemi ve Püf Noktalar

Oto kuaför seçiminize dikkat edin. Eğer aracınızı kendiniz temizleyecekseniz kaportasına uygun temizleme ürünleri kullanmanız araç boyasının ömrünü uzatır ve doğal parlaklığını korumasını sağlar.

Araç Bakımı Püf Noktaları

Ev temizliğinde olduğu gibi araç temizliğinde de temizden kirliye doğru sıralama izlenmelidir. Kirli ve üzerinde kalıntı bulunan bezler araç yüzeyini çizebilir. Bu sıralama temizlik malzemelerinizin ömrü bakımından da önemlidir.

  •  Aracın yıkanmasında kullanılacak olan hortum ve ya fıskiye tarzı malzemelerin su kontrol aparatının olması önemlidir. Su kapama açma tabancası gibi.
  • Özellikle yeni nesil araçlar için geliştirilen oto şampuanı ise temizlik malzemelerinde bulunan zararlı kimyasalların araca zarar vermesinin önüne geçer.
  • Araç yıkamada sıralama araç tavanı, kaput, bagaj, tampon, kapı altları ve jantlar şeklinde olmalıdır.
  • Araç kaporta yüzeylerinin hassas olduğunu ve kesinlikle fırça kullanılmaması gerektiğini unutmayın. Üç beş dakikalık kolaylık için aracınızın yüzeyini çizmeye değmez.
  • Oto yıkama esnasında hassas noktalara su kaçması aracın arızalanmasına neden olacağından bu konuda titiz davranılması gerekir. Her araç markası birbirinden farklı özelliklere sahip olduğu için temizlik esnasında bu konu göz önünde bulundurulmalıdır. Bildiğiniz bir markanın ürününü set halinde alırsanız fiyat bakımından avantaj elde eder ve bu ürünleri uzun süre kullanabilirsiniz.
  • Özel temizleme macunları, araç koltuğu ve kumaş yüzey temizleyicileri, sprey ve köpük ürünler temin edilirken kaliteli markalar tercih edilmeli ve güven taahhüt etmeyen ürünler tercih edilmemelidir.

 

 

Este Magazin
Güncel Estetik, Sağlık ve Kültür & Sanat Haber Portalı
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.