‘Biz bize yeteriz Türkiye’m’ dedi, Mavi Serum skandalı patladı

Türkiye İlaç Ve Tıbbi Cihaz Kurumu, ‘kozmetik ürünlere’ ilişkin 2020 yılı ikinci çeyrek denetim raporunu yayınladı. URAW KOZMETİK Yönetim Kurulu Başkanı Servet Şerifoğlu’nun mavi serum balonu patladı.

‘Biz bize yeteriz Türkiye’m’ dedi, Mavi Serum skandalı patladı

Söz konusu raporda reklamlarında bir çok ünlü ismin yer aldığı MAVİ SERUM’unda Güvensiz Ürünler (Sahte, Kaçak, Taklit) listesinde yer alması dikkat çekti.

MAVİ SERUM ALANA MASKE VE BAKTERİYEL JEL HEDİYE ETİLER

Pandemi sürecinde bir çok ulusal televizyon kanalında “BİZ BİZE YETERİZ TÜRKİYE’M” adı altında reklam kampanyası yapan URAW KOZMETİK, reklamlarında “MAVİ SERUM” alan müşterilerine 20 adet ücretsiz maske ve bakteriyel jel hediye ederek ürunlerin daha hızlı bir şekilde satılmasını sağlamıştı.

“BİZ BİZE YETERİZ TÜRKİYE’M” DEDİ MAVİ SERUM SKANDALI ORTAYA ÇIKTI! 

Uraw Kozmetik Yönetim Kurulu Başkanı Servet Şerifoğlu, tüm dünyanın mücadele ettiği Koronavirüs salgınında halka en çok ihtiyaç olan maske ve bakteriyel jel ile televizyon reklamlarında başlattığı “Biz Bize Yeteriz TÜRKİYE’M”, reklam kampanyası satılan “Mavi Serum” ile halkın sağlığı ile oynandığı raporlarla ortaya çıktı.

BEDAVA MASKE VE JEL DAĞITTI

Uraw Kozmetik Yönetim Kurulu Başkan Servet Şerifoğlu’nun ücretsiz dagıttığı maskeler ve jeller sayesinde binlerce kutu “Mavi Serum” gibi ürünleri internet sitesi üzerinden satarak hatırı sayılı bir rakama ulaştığı iddia edildi.

 

BAKANLIĞIN ZARARLI ÜRÜNLER LİSTESİNDE YER ALAN MARKALAR 

Morfose Hair Color Wax Purple Styling,

Uraw Professional Blue Hair Serum Saç Bakım Serumu,

Pharmasol Piqmenta Yüz ve Vücut Güneş Kremi 50+ Factör SPF Yoğun Nemlendiricili,

Chemical City Ruby Hand Soap Sıvı El Yıkama Maddesi,

Photon Styling Professional Hair Mousse For All Hair Types Hair Mousse Tüm Saçlar İçin Saç Köpüğü,

Photon Hair Mousse Saç Köpüğü,

Youth Passport Best Oje Çıkarıcı.

DENETİMLERDE CEZA YAĞDI

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Denetim Hizmetleri Başkan Yardımcılığı Kozmetik Denetim Dairesi Başkanlığı, Kozmetik Ürünlere İlişkin 2020 Yılı İkinci Çeyrek Denetim Raporu’nu yayınladı. Kurum tarafından basın açıklamasıyla duyurulan raporla ilgili, “2020 yılı ikinci üç aylık dönem ‘Nisan-Mayıs-Haziran’ toplamında kozmetik ürünler piyasa gözetim ve denetim faaliyetleri sonucunda teknik düzenlemeye aykırı ve güvensiz ürünler tespit edilmiş olup bu ürünlere idari yaptırımlar -idari para cezası, geri çekme, imha iş ve işlemleri- uygulanmıştır” denildi.

MAHKEME VE EMNİYET DE BİLDİRDİ

Toplam 520 kozmetik ürünü denetleyen kurum bu ürünlerin 431’inin teknik düzenlemeye aykırı olduğunu tespit etti. Denetimden sadece 78 ürün geçebildi. 11 kozmetik ürün ise güvensiz olduğu gerekçesi ile toplatılarak imha edildi. Teknik düzenlemeye aykırılık gerekçesi ile firmalara toplam 427 bin 599 TL para cezası kesildi. Mevzuat çerçevesinde verilen 80 bin TL’lik ek ceza ile firmalara kesilen ceza miktarı 507 bin 599 TL oldu. Mahkemeler/Savcılıklar, Emniyet/kolluk kuvvetleri, diğer kamu kurum ve kuruluşları tarafından ulaşan ve incelemeler neticesinde sahte/kaçak/taklit olduğu belirlenen 7 bin 306 adet ürün 5324 sayılı Kozmetik Kanunu uyarınca güvensiz ürün kapsamına alındı.

MAVİ SERUM DA LİSTEDE

Güvensiz ürün kapsamına alınan ürünlerden üreticisi belli olan 7 bin 250 adet ürün hakkında ‘Sağlık Bakanlığına bildirimde bulunmaksızın kozmetik ürün (parfüm) üretmekten 20’şer bin TL idari para cezası kesildi ve imha işlemi uygulandı. 56 adet güneşe karşı koruma sağlayan kozmetik ürün için ise yalnızca imha işlemi uygulandı. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu söz konusu raporla birlikte ihlalde bulunan bazı markaları da açıkladı. reklam filmlerinde bazı ünlü oyuncuların da yer aldığı, televizyon ve sosyal medyada yoğun reklamlarının görüldüğü Mavi Serum’un da yasaklılar listesinde yer alması dikkat çekti. İhlalde bulunan markaların ihlal tespitlerinde “Ürünün formülasyonunda Kozmetik mevzuatına aykırı bileşen olduğu tespit edilmiştir” ifadeleri yer aldı. Saç bakım ürünleri, sıvı el dezenfektanları ve güneş kremleri gibi ünlü markalar söz konusu ihlal listesine girdi.

 

 

Kaynak Sözcü Gazetesi, patronlardunyasi.com

Este Magazin
Güncel Estetik, Sağlık ve Kültür & Sanat Haber Portalı
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.