Corona Virüsten Koruyan Çaylar Neler?

14.03.2020
A+
A-
Corona Virüsten Koruyan Çaylar Neler?

Ülkemizde de hızla yayılma gösteren Corona Virüsü önlemek adına tüm sağlık görevlileri harekete geçmiş durumda. Sizde bilirsiniz ki en ufak bir başımız ağrısa, boğazımız ağrısa hemen sıcak şeyler içeriz ki boğazımız yumuşasın. Bununla beraber de bazı bitkisel çaylar da griple baş edebilmektedir. Biz bugün sizlere Corona Virüsten Koruyan Çaylar konusunda bilgi vermeye çalışacağız. Siz de bu çayları evinizde hazırlayarak keyifle tüketebilirsiniz.

Corona Virüsten Koruyan Çaylar Neler?

Corona Virüsü bildiğiniz soğuk algınlığı gibi başlamaktadır. Önce ateş, boğaz ağrısı, burun akıntısı, mide bulantısı… Bu gibi belirtiler gördüğünüzde elbette hepsi Corona virüs değildir. Ama önlem almakta fayda var. Özellikle grip olduğumuzda tüketmemiz gereken sıcak çayların şifa niteliğinde olduğuna inanabiliriz. İşte o çaylar…

1- İzlanda Yosun Çayı

İzlanda Yosun Çayı

Boğaz ağrısına en iyi gelen çaylardan biri olan İzlanda Yosunu içerek siz de boğaz ağrısı problemlerinizden kurtulabilirsiniz. Kuzey ülkelerinde bulunan acı ama etkili olan bir bitki olan bu çay sizin boğazınızı yumuşatacaktır. Anında rahatlama sağlayan ve boğaz ağrısını hafifletici etkiye sahip olan musilaj içermektedir.

2- Papatya Çayı

Papatya Çayı

Papatya çayı solunum problemleriyle baş etmeye yardımcı olan bir çaydır. Virüslerden koruyan çaylar arasında bulunan papatya çayı üzerine yapılan çalışmalar, papatya çayının anti bakteriyel özelliklere sahip olduğunu ve soğuk algınlığına bağlı enfeksiyonların tedavisinde yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Uyku sorunu yaşayan bir grup, iki hafta boyunca papatya çayı içti, uyku kalitesinin artmasına ve daha az depresyon belirtisine yol açtığı tespit edildi. Uykusuzluğu olan 34 hastada yapılan bir başka çalışma da da olumlu sonuçlar alındığı tespit edildi. Sakinleştirici etkiye sahip olan Papatya çayı, sıklıkla bir uyku yardımcısı olarak kullanılmaktadır.

3- Zencefil Çayı

Zencefil Çayı

Sağlıklı hastalıklarla mücadele eden, antioksidanların bir kısmını içeren baharatlı ve lezzetli bir içecektir. Yüzlerce yıldır zencefil bir çok sağlık durumu için doğal bir ev ilacı olarak kullanılmaktadır. Bal ve limon ile birlikte bir antioksidan açısından zengin ve soğuk algınlığı semptomlarını hafifletmeye yardımcı bir çaydır.

4- Nane Çayı

Nane Çayı

Dünyada en çok kullanılan bitki çaylarından biri olan Nane çayı, taze, keskin ve lezzetlidir. Nane çayında bulunan mentool dekonjestan olarak çalışmaktadır. Virüslerden koruyan çaylar arasında yer alan nane çayının bu etkilerin çoğu insanlarda incelenmemiştir. Çeşitli çalışmalar, genellikle diğer bitkileri de içeren nane çayı, hazımsızlık, bulantı ve mide ağrısını hafifletmeye yardımcıdır.

5- Ekinezya Çayı

Ekinezya Çayı

Solunum hastalıklarına karşı oldukça etkili olan Ekinezya Çayı, grip ve soğuk algınlığı virüslerinin neden olduğu üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde yardımcı olabilir. Enfeksiyonun erken evrelerinde öksürük ve diğer grip semptomlarını tedavi etmek amacıyla ev ilacı olarak popülerdir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Dr. Öz’den Corona Virüsten Korunma Planı

Este Magazin
Güncel Estetik, Sağlık ve Kültür & Sanat Haber Portalı
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.