Corona Virüsü Stresinden Kurtulmanın Yolları

03.04.2020
A+
A-
Corona Virüsü Stresinden Kurtulmanın Yolları

Corona virüsü stresinden kurtulmanın yolları nelerdir, corona virüsü stresine yakalanmamak için neler yapmalısınız içeriğimizden öğrenebilirsiniz.

Son zamanlar dünyanın gündeminde olan ve etkisi artmaya devam eden corona virüsü nedeniyle hayat deyim yerinde ise durdu. 2019 Aralık ayında ortaya çıkan ve Çin’de yayılması ile diğer ülkeler de sıçrayan corona virüsü insanların stres dolu günler yaşamasına neden oluyor. Bulaşıcı ve ölümcül bir hastalık olan corona virüsü solunum yolu ile vücuda yerleşiyor. Daha sonra solunum organlarını ele geçiriyor ve vücutta ciddi hasarlara yol açıyor. Bağışıklı sistemi kötü olan kişilerde hastalık ilerliyor ve ölümle sonuçlanabiliyor. Özellikle 65 yaş üstü kişiler ve bağışıklık sistemi kötü olanlar ölüm riski grubuna girmektedir. Günlerdir çoğumuz evden dışarı çıkmıyoruz. Buda psikolojik olarak bazı sorunların yaşanmasına neden oluyor. Özellikle de en ufak öksürük ve ateş gibi durumlarda corona virüsü mü kaptım gibi stresli düşünceler yaşanabilmektedir. Aşağıda yer alan corona virüsü stresinden kurtulmanın yollarını siz de deneyip daha huzurlu olabilirsiniz.

Corona Virüsü Stresinden Kurtulmanın Yolları

  • Sosyal medya sürekli corona virüsü ile ilgili paylaşımlar yapılıyor. Hele ki bazı insanlar trol paylaşımlar yapıp yalan yanlış haberler yayıyor. Bu tarz haberler ister istemez kişilerde strese neden oluyor. Bu stresi yaşamamak için sosyal medya kullanımı sınırlandırıp en az indirgeyin. Ne kadar az duyarsanız o kadar az strese girersiniz.
  • Kafanızı dağıtmak ve zamanı değerlendirmek için yeni bir şeyler öğrenin. Örneğin yıllardır öğrenmek istediğiniz yabancı dili öğrenebilir veya bir hobiyi bu zaman diliminde kolayca edinebilirsiniz. Yeni bir uğraş edinmek hem zamanınızı daha iyi kullanmanızı sağlayacak hem de stresli bir yaşamdan uzak durmanız için imkan yaratacaktır.
  • Sevdiklerinizle maalesef bu zaman diliminde görüşememek yalnız kalmanıza neden olmaktadır. Yalnızlık stresin ana nedenlerinden biridir. Bu yüzden sık sık sevdiklerinizle görüntülü veya normal telefon konuşmaları yapın. Bu sizi stresten uzaklaştıracak ve gün içerisinde daha pozitif olmanızı sağlayacaktır.
  • Sürekli hareketsiz kalmak, oturmak stres yapmaktadır. Evde yapabileceğiniz egzersizler arasından size uygun olanları seçip düzenli olarak yapın. Fiziki açıdan mutlu olmak stresi de azaltmaktadır.

Betül Kılıç
Este Magazin Editörü
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.