Corona Virüsü Vaka Sayıları- Corona Virüsünün 8 Belirtisi

19.03.2020
A+
A-
Corona Virüsü Vaka Sayıları- Corona Virüsünün 8 Belirtisi

Son zamanların dünya çapında en büyük sağlık sorunu olan corona virüsü vaka sayıları corona virüsünün 8 belirtisi nedir içeriğimizde derledik.

Aralık ayından beri başta Çin olmak üzere birçok ülkenin daha doğrusu tüm insanlığı korkulu rüyası olan corona virüsü gittikçe yayılıyor. Virüsün yayılması için çoğu ülke sınırlarını kapadı, binlerce insan karantinaya alındı. Bugün itibari ile dünya çapında corona virüsü pozitif vaka sayısı 222 bin 642 oldu. Bu vaka sayısı içerisinden maalesef 9 bin 115 oldu. Virüsü yenen ve sağlığına kavuşan kişi sayısı da her geçen gün artıyor. Ama başta Avrupa ülkeleri olmak üzere çoğu ülkenin sağlık kapasitesi yetersiz olduğu için ölüm oranları da artmaya başladı. Özellikle İtalya ve İspanya’da geç alınan önlemler, hastane yetersizliği nedeniyle virüs oldukça yayıldı. Bugün itibari ile ülkemizde açıklanmış pozitif corona virüsü sayısı 191 oldu. 3 kişi de hayatını kaybetti. Ülkemizde de yayılmaya devam edilen corona virüsün belli başlı belirtileri yer alıyor. Fakat bu belirtiler genellikle grip ve soğuk algınlığı hastalığı ile karıştırılabiliyor. Kendinizde aşağıda yer alan belirtileri gördüğünüzde mutlaka maskenizi takıp insanlardan uzaklaşın ve en yakın hastaneye gidip testinizi yaptırın.

Corona Virüsünün 8 Belirtisi

  • Virüsün en kesin ve belirgin semptonu kuru öksürük. Kesilmeyen sık sık yaşanan öksürük krizleri virüsün en önemli belirtisidir. Grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklardan ayırmak için öksürük şiddetine bakılmaktadır.
  • Bir diğer önemli belirti de yüksek ateştir. Ateşiniz aldığınız ilaçlar ve geçen günlere rağmen düşmüyor ise corona virüs tehlikesi taşıyor olmanız yüksektir.
  • Virüs direk olarak solunum sistemine etki etmektedir. Solunumda zorluk, nefes darlığının gittikçe artması virüsün belirtisidir. Şu ana kadar saydığımız belirtilerden en az birini görseniz bile mutlaka vakit kaybetmeden hastaneye gidin.
  • Boğaz ağrısı, boğazda kaşıntı da ortaya çıkan belirtilerdendir. Corona virüsü boğazda bulaştığı yerde ağrıya neden olmaktadır.
  • Gün içerisinde herhangi bir aktivite yapmasınız bile halsizlik ve yorgunluk halleri belirtilerden biridir. Özellikle kas ve eklemlerde oluşan ağrılar gittikçe şiddetini arttırabilmektedir.
  • Solunum yollarının zorlanması ve ortaya çıkan rahatsızlık baş ağrısına neden olur. Baş ağrısı sürekli şiddetleniyor ve düşmüyor ise corona virüs belirtisidir.
  • Virüs bağırsaklara da etki etmektedir. Günlerce süren ishal de corona virüsün belirtisidir.
  • Son olarak nadir de olsa nezle hali de virüsün belirtisi arasındadır.

Betül Kılıç
Este Magazin Editörü
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.