Corona Virüsüne Karşı Almanız Gereken Önlemler

21.03.2020
A+
A-
Corona Virüsüne Karşı Almanız Gereken Önlemler

Corona virüsüne karşı almanız gereken önlemler nelerdir, corona virüsü ile mücadelede bireylerin yapması gerekenleri içeriğimizden öğrenebilirsiniz.

Corona virüsü her geçen gün yayılmaya devam ediyor. Türkiye’de bugün itibari ile pozitif corona virüs vakası: 670, virüsten ölen kişi sayısı ise 9’a yükseldi. Türkiye her ne kadar virüsle geç tanışsa da Umreden gelenlerin kendini karantinaya almaması ve uyarıları dinlememesi nedeniyle pozitif vaka sayısı arttı. Türkiye’den birçok ülkeye uçuşlar durduruldu. Yurtdışından tahliye edilen yolcular artık mecburi 14 günlük karantina sürecine alınıyor. Ünlü isimlerde bile görülen corona virüsüne karşı hükumetin uyarılarına rağmen özellikle yaşlılar önlem almıyor ve dışarı çıkmaya devam ediyor. Sağlık bakanlığının yaptığı açıklamalardan yola çıkarak corona virüsüne karşı almanız gereken önlemleri detaylı olarak derledik. Bu önlemleri uygularken sadece kendi hayatınız değil etrafınızdakilerin de hayatının söz konusu olduğunu unutmayın.

Corona Virüsüne Karşı Almanız Gereken Önlemler

  • Yurtdışından yakın zamanda döndü iseniz kendinizi ev karantinasına alın. Kendinizi karantinaya almak sevdiklerine virüs bulaştırmanızı engelleyecektir.
  • Umreden gelenler ve yurtdışından gelenler ile kesinlikle yakın temas kurmayın. Kurduğunuz her bir temasta karşıdaki kişi virüsü taşıyor ise size de bulaşmakla kalmayacak sizin de onlarca insana bulaştırmanıza neden olacaktır. Bu nedenle kimseyle temasta olmama konusuna mutlaka dikkat edin.
  • Corona virüs belirtilerini öğrenin. Grip ve nezle gibi hastalıklarda corona virüs olmadığını ayırt etmek için ateşinize, öksürük şiddetinize bakın.
  • Eğer hastaysanız mutlaka bir maske takın. Maske takmak sizi değil etrafınızdakileri güvende tutacaktır.
  • Bağışıklık sisteminizi güçlü tutun. Bunun için imkanlar dahilinde sağlıklı beslenmeye özen gösterin.
  • Sık sık C vitamini alın. Özellikle limon, portakal, mandalina gibi meyveleri tüketin. Ek takviye olarak da C vitamini tabletleri kullanabilirsiniz.
  • Vücut özellikle de el temizliğinize dikkat edin. Ellerinizi sık sık 20 saniye boyunca her yerini temizleyecek şekilde yıkayın.
  • Kıyafetlerinizi sık sık değiştirin. Kıyafetlerinizi 60-90 derece arasında yıkayın. Yüksek derecede yıkamak kıyafetlerinizin dezenfekte olmasını sağlayacaktır.
  • Market, eczane gibi zorunlu ihtiyaçlarınız için sokağa çıktığınızda eldiven takmayı unutmayın. Ayrıca ellerinizi temizlemek için mutlaka bir kolonya veya dezenfektan yanınızda bulundurun.
  • Tüm bunlara uyup sağlık bakanlığının uyarılarına dikkate alıp #evdekal.

Betül Kılıç
Este Magazin Editörü
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.