Diyet yaparken en sık yapılan 10 hata

26.08.2018
A+
A-

Siz de “Ne yapsam kilo veremiyorum “ , “Su içsem yarıyor” diyenlerdenseniz bir yerlerde hata yapıyorsunuz demektir. Peki bu durumda ne yapmalısınız, nerede hata yapıyorsunuz? Diyet yaparken en sık yapılan hataları Diyetisten Esma Nur Kara anlattı.

Diyet yaparken en sık yapılan 10 hata

1.Ekmeği diyetten çıkarmak 

Vücudumuz için enerji kaynaklarının başında karbonhidratlar yer alır . Ekmekte diyetteki  en önemli karbonhidrat kaynaklarından biridir. Milli atasözümüz olma yolunda ilerleyen ;  “Ekmeği kes zayıflarsın.” sözü hiçbir bilimsel kaynağa dayanmamaktadır . Ekmeksiz yapılan diyetlerde kişi yeterli karbonhidratı alamadığından halsizlik, yorgunluk, baş dönmesi, dikkat dağınıklılığı gibi durumlar görülecektir. 

2.Yeterli su tüketmemek 
Yetişkin bir insan vücudunun %59 ‘u sudur. Tüm metabolik faaliyetlerin gerçekleşmesi için vücudumuzun suya gereksinimi vardır . Besin maddelerinin hücrelere taşınmasında ve oluşan atıkların idrar, ter  gibi yollarla atılmasında su büyük bir öneme sahiptir. Günlük alınan kalori başına 1 ml su tüketilmesi gerekmektedir . Bu oran bebekler için 1,5 ml olmalıdır. 

3.Egzersiz yapmamak 
Günlük en az 30 dakika orta şiddette egzersiz yapmak, yağ dokusunun azalmasında, kas dokusu ve kemik yoğunluğunun artmasında, tansiyon ve kolesterolün düşmesinde etkilidir. Özellikle zayıflama diyeti yapan bireylerde sık görülen konstipasyonun (kabızlık) önlenmesinde de egzersiz etkili olmaktadır. Ayrıca kişiye özgüven kazandırarak, hayata bakış açısını olumlu etkilemektedir .

4.Düzensiz öğün saatleri 
Metabolizmayı belli bir düzene sokmak önemlidir. Kişi hergün aynı saatlerde yemek tüketerek iştah kontrolünü daha rahat yapar . Haftasonları geç yapılan kahvaltılar ve geciken akşam yemekleri öğün düzeninizi bozarak metabolizmanızın hızını yavaşlatacaktır. 

5. Uzun süreli yapılan düşük kalorili diyetler (Açlık diyetleri )
Moda diyetlerden biri olan düşük kalorili diyetlerin en büyük zararlarından birisi de metabolizma hızını yavaşlatmasıdır.  Ve bir süre sonra metabolizma, yetersiz enerji alımına uyum sağlayacaktır. Ve açlık tokluk hormonları da bu durumdan etkilenecektir. Bu tür diyetler bırakıldığı anda verilen kiloların fazlasıyla geri alınmasıyla sonuçlanır. 

6. Gerçekçi hedefler koymamak
Diyete “1 haftada 4 kilo vereceğim.”  ya da “1 ay sonunda 15 kilo gitmeli . “ gibi hayali hedefler koymak diyet sonunda ciddi hayal kırıklığı ve motivasyon eksikliğine yol açar . Sağlıklı olan hedefler ise haftada 0,5- 1 kg arası kilo kaybı , ayda 2-4 kilo kaybı olmalıdır. 

7. Yetersiz-fazla uyku 
Düzenli ve yeterli uyku kilo verme süreciyle yakından alakalı bir faktördür. Yeterli uyuyamayan bireyler enerji açıklarını besinlerden alma eğilimine gireceklerdir, fazla uyuyan bireyler ise günlük aktivitelerini aksatacakları için enerji harcamaları da azalacaktır buna bağlı olarak her iki durumda da kişi kilo alacaktır .

8. Çok fazla light ürün tüketimi
Light ürünler sınırsız tüketilebilinen ürünler demek değildir, yağı ya da karbonhidratı azaltılarak light ibaresi almış ürünlerde lezzet açığının olmaması için diğer bir besin maddesi  arttırılmaktadır. Bu nedenle ürünün fazlasının kilo yapacağı unutulmamalıdır. 

9. ”Yemem zayıflarım “ mantığı 
Evet sağlıklı beslenmeyerek kendini aç bırakarak zayıflamak olası bir durumdur fakat bu tür diyet yapan bireylerde genellikle kas ve vücut suyu kaybı, yağ kaybından daha fazla görülür. Tıpkı düşük kalorili yapılan diyetlerde olduğu gibi metabolizma yavaşlayacak ve diyet sonunda verilen kilolar yağ olarak kişiye geri dönecektir. Sağlıklı bir diyet ve egzersizle desteklenen zayıflama sürecinde kas kazanımı ve yağ kaybı gözlenecektir. 

10. Mucizevi bir besinle zayıflayacağına İnanmak
Hepimiz denk gelmişizdir internette gezinirken ; 
“… Kürü ile haftada 3 kilo ver.” ,
 “… çayı ile yağ yak.” ,
 “Mucizevi … suyu . ,
Ve bu liste haplar, shakeler, mamalar uzar gider …
Maalesef hiçbir besin, kür, çay tek başına diyette mucizeler yaratmaz.  Diyet biraz sabır işidir. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için sağlıklı besinlerle ve uzman kontrolünde diyet yapmak gerekir. 

Este Magazin
Güncel Estetik, Sağlık ve Kültür & Sanat Haber Portalı
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.