Saç Ekim Sonrası Ne Zaman Denize Girilebilir?

18.08.2018
A+
A-

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk, saç ekiminden sonra denize, havuza ya da saunaya ne zaman girilebileceği konusunda bilinmesi gerekenleri sizler için anlattı.

Saç Ekim Sonrası Ne Zaman Denize Girilebilir?

Saç ekim işleminden sonra deniz, hamam ya da saunaya girme süreniz kullanılan tekniği göre değişiklik gösterir. Eğer FUE ya da DHI gibi teknikler ile yapıldıysa yani ameliyatsız ve dikişsiz bir şekilde kıl kökleri tek tek alınıp yine tek tek nakledildiyse ortalama 10 gün sonra saç köklerindeki kabuklar düşer. Kafa derinizdeki kabuklar düştükten yani yine ortalama 10 gün sonra denize de, hamama da, saunaya da girebilirsiniz.

Nelere dikkat edilmelidir?

Ancak hepsinde dikkat etmeniz gereken çok önemli faktörler var. Örneğin denize ya da havuza girerken dikkat etmeniz gereken en önemli konu kafa derinizin güneş ışıklarına maruz kalmamasıdır. Güneş ışıklarının dik olduğu saatler dışında, yüksek korumalı güneşten koruyucu krem kullanmalısınız. Kafanıza bone tarzı yüzme malzemesi takabilir. Deniz ya da havuz kıyısında ise şapka kullanılmalıdır. Hamam ya da saunada ise başlangıçta kalma sürenizi kısa tutarak ve özellikle steril olduğundan emin olduğunuz mekanlar seçerek hijyen açısından dikkatli davranmalısınız. Hamam ya da sauna gibi aşırı sıcak ortamlar FUE ya da DHI tekniği dışındaki tekniklerde daha uzun süre bekleme gerektirir. Dikiş ve yara için de aşırı sıcak hava iyileşme dönemi içinde büyük risk oluşturur.

PRP destekli saç ekimi iyileşme sürecini hızlandırır

PRP tedavisinde saç ekimi operasyonu sırasında ya da sonrasında ekilen saç köklerini ve saç derisini yenilemek, onarmak ve güçlendirmek için yapılan özel bir işlemdir. Estetik cerrahlar, saç ekimi ameliyatı yaptıran kişilere destek tedavi olarak tavsiye edilmektedir. İyileşme sürecinin hızlandırmak, saç ekim operasyonundan çok daha verimli sonuçlar almak isteyen ve var olan saçlarını koruyarak dökülmesini isteyenler için oldukça faydalı bir tedavi yöntemidir.

PRP destekli saç ekimi nasıl yapılır?

Saç ekimi cerrahınız, PRP tekniğinde sizden aldığı kanı özel bir işlemden geçirip trombosit açısından zengin hale getirdikten sonra çok ince uçlu iğneler ile saç köklerine enjekte eder. Yaklaşık 30 dakika içinde tamamlanan basit bir işlemdir. PRP tedavisinden hemen sonra trombosit uygulanan bölgede doku onarımı başlar, hasar görmüş olan saç kökleri onarılır ve güçlenen saç köklerinden yeniden saç çıkmaya başlar.

PRP tedavisi hem kadınlarda hem de erkeklerde oldukça faydalı sonuçlar sağlayan bir yöntemdir. MikroMotor tekniği yani MikroFUE, DHI gibi teknikler ile yapılan saç ekimi operasyonlardan daha iyi sonuçlar elde edebilmek için destek tedavi olarak uygulanır.

Kaynak: Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk

Este Magazin
Güncel Estetik, Sağlık ve Kültür & Sanat Haber Portalı
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.