Saç ekimi 6. Ayda Ne Kadar Çıkar?

05.12.2021
A+
A-
Saç ekimi 6. Ayda Ne Kadar Çıkar?

Saç ekimi yaptıran insanlar, ameliyat sonrasında sabır gerektiren zorlu bir sürece girerler ve doğal olarak bu süre zarfında neler olabileceğini bilmek isterler. Ekilen saçlar ne zaman çıkar? Saç ekimi 6. ayda ne kadar çıkar? gibi sorular sıklıkla sorulur. Bu yazımızda bu tarz soruların cevabını açık ve net bir şekilde sizlerle paylaşacağız.

Hepimizin bildiği gibi ekilen saçların çoğu saç ekimi ameliyatından bir süre sonra dökülecektir. Bu duruma şok dökülme denir. Bazı insanlarda ameliyat sonrası saçları dökülmeden uzamaya devam eder. Ama bu çok nadir görülür. Peki bu dökülen saçlar ne zaman ortaya çıkar? Saç ekimi 6. Ayda ne kadar çıkar?

6. Ayda Saç Ne Kadar Çıkar?

Saçların çıkma ve uzama süresi her insanda aynı olmayıp kişiden kişiye değişebilen bir faktördür. Ancak genel olarak değerlendirirsek 6. Aya kadar yarısı veya yarısından fazlasının çıkmış olması gerekir. Daha sonrasında da saçlar uzamaya devam eder. Saç ekimi ameliyatının ardından ekilen saçların kritik dönemi başlamıştır.

Bu zaman ortalama 48 saat olarak belirlenmiştir. Eğer saçlar 48 saat içerisinde herhangi bir dökülme veya tutunamama gibi davranışlar sergilemezse kritik döneminden başarı ile geçmiş olur. Bu süreçte saçlarınızın dökülmemesi ve çıkma sürecini hızlandırmanız için bazı önemli noktalara dikkat etmeniz gerekir. Dilerseniz bu önemli adımları maddeler halinde sizler için sıralayalım.

Daha Hızlı Sonuç İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Saç ekimi ameliyatı sonrasında kafein, kahve ve sigara gibi maddeleri asla tüketmeyin.
  • Vücudunuzu dinlendirin ve rahatlatın.
  • Başınızı dış etkenlere karşı muhafaza altına alın.
  • Operasyondan sonra en az 3 gün boyunca saçlarınızı yıkamayın.
  • Yatma sırasında saçın ekilen bölgesini yastığa sürtmemeye dikkat edin.
  • Eğer evden dışarı çıkılacaksa kafaya çok hafif bir şapka takılmalıdır.
  • Sıvı tüketiminde aşırıya kaçmayın. Günde ortalama 2 litre su idealdir.

Bu faktörlere dikkat ettiğiniz sürece 6. Aya kadar saçınız daha etkili bir performans gösterecektir. Yukarıda belirttiğimiz yöntemlerle saçınızın hem hızlı ve sağlıklı büyümesine katkı sağlamış hem de saçınızın tutma olasılığını arttırmış olursunuz. Ayrıca saç ekimi sonrası kafanız darbe aldıysa “saç ekimi sonrası kafamı çarptım bir şey olur mu” adlı makalemize bir göz atabilirsiniz.

Ali Ramazanoğlu
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.