Saç Ekimi Sonrası Kaşıntı Ne Kadar Sürer?

20.02.2021
A+
A-
Saç Ekimi Sonrası Kaşıntı Ne Kadar Sürer?

Saç ekimi sonrasında kaşıntı saç köklerinde oluşan hareketlenmeden kaynaklı meydana gelmektedir. Saç ekimi sonrası kaşıntı uzun süre geçmemesi durumunda ise enfeksiyon belirtisi ya da yanlış ürün kullanımı olabilmektedir.

Saç ekimi işleminin hemen sonrasında oluşan kanamalar da ortalama bir ya da iki gün içerisinde kabuklanma yapabilmektedir. Bu kabuklanma durumunda da kaşıntı oluşabilmekte ve kabuklanmalar geçene kadar kaşıntı devam etmektedir.

Saç derisinde oluşan kaşıntının oluşma nedenine bağlı olarak geçme süresi de değişkenlik göstermektedir. Süre olarak ortalama bir hafta kadar geçme süresi bulunmakta ve bu süreden daha az ya da daha çok süre sonrasında da geçebilmektedir.

Saç Ekimi Sonrasında Kaşıntının Giderilmesi İçin Neler Yapılması Gerekir?

Saç ekimi sonrasında kaşıntının giderilmesi için yapılacaklar şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Saç ekimi işlemi sonrasında saç derisinde kuruluk oluşabilmektedir. Bu nedenle hekim tarafından verilmekte olan nemlendirici kremlerin düzenli olarak kullanılması gerekmektedir.
  • Saç ekimi sonrasında kullanılmakta olan şampuanlar da oldukça önemlidir. Yanlış ürünlerin kullanılması, saç köklerinin hasar almasına neden olacağı için mutlaka uygun ürünlerin kullanılması gerekli olmaktadır.
  • İşlem sonrasında saç derisi hassas bir yapıya bürüneceği için dış etkenlerden özellikle kir ve toz ortamından korunması gerekmektedir.
  • Aloe Vera içerikli ürünler de saç derisinin ferahlatılmasını sağlamaktadır. Bu nedenle hekim onayı olan Aloe Vera içerikli ürünlerin kullanılması da etkili olabilmektedir.

Saç Ekimi Sonrası Kaşıntı Neden Oluşur?

Saç ekimi sonrasında kaşıntı oluşma nedenleri saç derisine ya da saç ekim yöntemine bağlı olarak değişkenlik göstermekle birlikte şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Saç ekimi sonrasında saç köklerindeki kanamalar kabuk oluşumuna neden olmakta ve bu nedenle kabukların dökülme sürecinde de kaşıntı oluşabilmektedir.
  • Saç ekimi sonrası kaşıntı oluşma nedenlerinden birisi de enfeksiyon oluşumudur. Saç derisinde yanlış uygulama ya da tahribat sonucunda iltihaplanma oluşabilmektedir. Bu iltihaplanma da kaşıntıya neden olabilmektedir.
  • Çevreden gelen kir, toz ya da benzeri etkenlerin de kaşıntıya neden olabileceği bilinmektedir.
  • Saç ekimi işlemleri sonrasında zorlu bir işlem olması nedeniyle saç derisi üzerinde ekstra kuruluk ya da tahribat oluşabilmektedir. Bu kurulukların nemlendirici ile giderilmemesi durumlarında da kaşıntı oluşmakta ve uzun süreli devam etmektedir.

Saç Ekimi Sonrasında Oluşan Kaşıntılar Normal Belirtiler Midir?

Saç ekimi sonrasında oluşan kaşıntıların normal belirtiler olması kaşıntının süresine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Ortalama olarak bir ya da iki hafta boyunca sürmekte olan kaşıntının bu süreden sonra geçmemesi durumunda enfeksiyon durumu göz önünde bulundurularak işlemi yapan hekime başvuruda bulunulması gerekmektedir.

Saç ekimi sonrasında oluşan kaşıntı hissi normal olsa da saç derisinin kaşınması önerilmemektedir. Saç derisi hassas olduğu için kaşıntı sonrasında da derinin zarar görmesi gibi durumlar oluşabilmektedir.

Saç derisindeki kaşıntının normal olarak da iki haftadan uzun sürmesi beklenen bir durumdur. Saç köklerinde hareketlenme olduğu ve dökülmeler başlayacağı için genel olarak kaşıntının oluşması normal karşılanmaktadır.

Saç Ekiminden Sonraki İlk Üç Ay Kaşıntıları Neden Olur?

Saç ekiminden sonraki ilk üç ay kaşıntılarının olma nedenleri öncelikli olarak saç köklerindeki kanamalar olarak bilinmektedir. Kanamalar sonrasında kabuk tutmalar ve kabukların dökülme durumları beraberinde kaşıntıları da oluşturacaktır.

Kabukların dökülmesinin yanı sıra ilk üç ay içerisinde saç köklerindeki şok dökülmelerin oluşması ve devamında yeni saçların çıkmaya başlaması da kaşıntıların nedenleri arasında gösterilmektedir. Bu nedenle ilk üç ay içerisindeki saç ekimi sonrası kaşıntı durumları da normal ve olağan etkiler olarak bilinmektedir.

Saç Ekimi Hakkında Bu İçerikler İlginizi Çekebilir;

Este Magazin
Güncel Estetik, Sağlık ve Kültür & Sanat Haber Portalı
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.