Saç Ekiminde Aldatmacalara Dikkat Edin

Saç Ekimi olmadan önce kliniği araştırmalısınız, Yılın Ödülü, Dünyanın Ödülü gibi aldatmacalara kanmamanız için Este Magazin uyarıyor.

Saç Ekiminde Aldatmacalara Dikkat Edin

Ülkemizde her gün bir saç ekim markası açılmakta. Dolayısıyla artık saç ekimi o kadar ayaklar altına düşmüş. Bakkalından tutun kuaförüne kadar herkes kendine saç ekimci demekte. Kliniklerin ise para karşılığı aldığı ödüllere ne demeli? Yılın ödülünü xxx saç ekim merkezi aldı gibi aldatmacalara kanmamalıyız. Bu ödülleri alan çoğu saç ekimi yapan yerlerin ne bir doktoru ne bir ekibi var! VIP araçlarla havalimanından kliniklere transfer yapan çoğu şirket saç ekim markası oluşturarak kendi işlemlerini yapıyorlar. Özel Poliklinikler, Özel Hastaneler ise bunlara göz yumuyor ve sonuçlar ise felaket.

Saç Ekimini Kimler Yapabilir?

Ülkemizde bu meşhur merdiven altı saç ekim merkezlerini incelediğinizde laborantlardan tutun tıbbi sekreterler vs. herkes kendilerine “Saç Ekimi Uzmanı” ünvanı koymuşlar hatta bazıları beyaz önlük giyerek gelen kişilere kendilerini doktor olarak tanıtarak çatır çatır saç ekimi yapıyorlar.

Sağlık Bakanlığı uyarmıştı;

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Alper Cihan, saç ekimi konusunda vatandaşları uyardı. Gazete Habertürk’ten Fatmanur Boylu’nun haberine göre; saç ekimiyle ilgili ameliyathane şartının aranmadığını kaydeden Cihan, “Asgari 12 metrekare büyüklüğünde, sterilizasyona uygun zemin, düz ve pürüzsüz duvarlı, ultraviyole oda sterilizasyon sistemli, havalandırmalı, asgari araç gereç ve ekipmanları bulunan bağımsız bir mekânda saç ektirilebilir. Saç ekim işlemini, deri ve zührevi hastalıklar uzmanları, plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi uzmanları ile medikal estetik sertifikalı hekimler yapabilir. Tabip ve uzman tabiplerin sorumluluğunda hemşire ve anestezi teknisyeni ya da teknikerleri de görev alabilir” dedi.

Peki şu anda bu merdiven altı merkezler nasıl iş yapıyorlar?

Özel hastanelerin saç ekimi odalarını belirli ücret karşılığında kiralayarak hali hazırdaki polikliniğe ait hekimden onam formu imzalatıyorlar sonrası meçhul. Fakat saç ektirmeye gelen turist bilmiyor ki saçını ekenin kim olduğunu…

Bir de bu kişiler kendilerini öyle güzel pazarlıyorlar ki Google reklamları, Instagram reklamları, Facebook reklamları vererek kampanyalar oluşturuyorlar. Üstüne üstün bir de bunları destekleyen firmalar var her gün çağrı merkezi tarafından aratıyorlar böyle kişileri “efendim bu sene düzenlenecek olan bilmem ne ödüllerine katılmak ister misiniz her sektörden bir kişi almaktayız bilmem ne gecesini ünlüler sunacaktır şu kadar ücret öderseniz sizi yılın saç ekimi merkezi veya yılın saç ekimcisi olarak tanıtacağız” bu tarz görüşmeler sonrası bu merdiven altı yerler oluyor Yılın Saç Ekimcisi veya Merkezi..

Saç Ekimi Yaptırmadan Önce Nasıl Önlem Alınmalı?

Saç ekimi olmaya karar verdikten sonra önce kliniği veya merkezi araştırmanız gerekir. Özellikle “isim soy isim saç ekimi” gibi yerleri daha fazla araştırmalısınız. Merkezin hekimi kim? hekimle yüz yüze görüşmek istiyorum dediğinizde hep bir bahaneler üretir bu merdiven altı yerler. İnanmayın, gidin görün hekimi. Peki hekimi gördünüz iş bitiyor mu ? Tabiki de bitmiyor.

Hekimin diplomasını görmek isteyin. Saç ekimi ekibinde çalışanların kimler olduğunu ve bu kişilerin saç ekimi yapmaya yetkisi var mı ? diploması veya sertifikası var mı ? bunları mutlaka araştırın.

Saç ekimi operasyonu hekim ve yardımcı ekipten oluşur. Sadece hekim kontrolünde yardımcı ekip çalışır. Buna ek olarak anestezi teknisyeni veya teknikerleri, hemşire gibi ameliyathaneye girmeye uygun gruplar yapabilir. LABORANT, TIBBİ SEKREKETER, YAŞLI BAKIM gibi ameliyathaneden uzak kişiler Saç ekimini yapamazlar!

Maddi Manevi güvenliğiniz için Saç Ekimi yaptırmadan önce mutlaka sormalısınız, hekim ne hekimi? yardımcı personel eğitimli mi saç ekimi eğitimini nereden almış ve sertifikası var mı?

Saç ekimi yapılacak merkez nasıl olmalıdır?

Saç ekimi bir nevi ameliyattır, cerrahi operasyondur. Apartman dairelerinde veya kuaför salonlarında yapılamaz.

Saç ekim merkezleri Sağlık Bakanlığı’nın izni ile açılmaktadır. 12/05/2003 tarihli ve 25106 sayılı Resmî Gazetede yayımlanan Güzellik ve Estetik Amaçlı Sağlık Kuruluşları Hakkında Yönetmeliğin 21. Maddesinde “Saç ekim bölümü; merkez bünyesinde, asgari 12 metrekare büyüklüğünde, sterilizasyona uygun olacak şekilde zemini ve duvarları düz ve pürüzsüz, ultraviyole oda sterilizasyon sistemi bulunan, havalandırması uygun şartlarda yapılan, içinde bulundurulması gerekli asgari araç gereç ve ekipmanlar bulunan bağımsız bir mekan içinde kurulur” hükmü bulunmaktadır.

Daha sonra bu tebliğ 15 Şubat 2008 tarih ve 26788 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Ayakta Teşhis Ve Tedavi Yapılan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkında Yönetmelik ile yürürlükten kaldırılmıştır. Bu yönetmeliğin 10. Maddesinde tıp merkezinin binasının bulunduğu yerin “Gürültü, hava ve su kirliliğine maruz olmadığının; insan sağlığını olumsuz yönde etkileyecek endüstriyel kuruluşlar ile gayri sıhhi müesseselerden uzak olduğunun valilik tarafından yetkilendirilmiş merci raporu ile tespit edilmesi” şartı bulunmaktadır.

Sonuç olarak saç ekimi cerrahi bir operasyondur. Cerrahi operasyonların steril ortamlarda yapılması çok önemlidir.

Sağlık bakanlığı onaylı ve yönetmeliklere uygun saç ekim merkezleri listesini incelemek için;

https://www.estemagazin.com/turkiyenin-en-iyi-sac-ekim-merkezleri/

 

Saç ekimini yapacak olan doktorun ve ekibin alanında uzman olduğunu nasıl anlarım?

Öncelikle saç ekimini yapacak olan doktorun tıp fakültesi diploması, uzmanlık diploması veya belgesi görülebilir. Ancak hekimin tecrübe ve başarısının anlaşılmasında bu yeterli değildir. Hekimin işinde ne derece iyi olduğunun anlaşılması o kadar kolay değildir.

Doktorun ve ekibin tecrübe ve başarısını anlamak adına;

  • Hekimin saç ekimi hakkında katıldığı kurslar ve diğer eğitimlere ait katılım belgeleri ve sertifikalar,
  • Kaç yıldır mesleğin içinde olduğu,
  • Başarıyla gerçekleştirilen saç ekimi operasyonları ve bunlara ait referanslar,
  • Saç ekimi konusunda düzenlenen ulusal veya uluslararası kongre ve sempozyumlarda sunduğu tebliğler, konuya ilişkin yaptığı yayınlar,
  • Geçmişte yaptıkları saç ekimi operasyonlarına ait resimler veya diğer belgeler, saç ekimi yaptıran kişilerin adresleri size gösterilebilir. Bu kişilerle görüşerek sonuçlardan duydukları memnuniyet veya şikayetleri değerlendirilebilir.

 

 

Saç ekimi yaptırmadan önce bu yazdıklarımızı mutlaka okuyun, okutturun, pişman olmayın.
Este Magazin 2021

Este Magazin
Güncel Estetik, Sağlık ve Kültür & Sanat Haber Portalı
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.