Uzaktan Eğitimi Çocuklara Alıştırmanın Yolları

29.03.2020
A+
A-
Uzaktan Eğitimi Çocuklara Alıştırmanın Yolları

Corona virüsü nedeniyle okullara ara verilmesi ile birlikte başlayan uzaktan eğitimi çocuklara alıştırmanın yolları nelerdir aşağıdan öğrenebilirsiniz.

Ülkemizde corona virüsünün yayılmasını engellemek amacıyla alanın ilk tedbirlerden biri okulların belli bir süre tatil edilmesi oldu. Aslında bu tedbire tatil demek doğru değildir. Çocuklar artık okula gitmek yerine evden çıkmayacak ve eğitim süreçlerine EBA yani online eğitim üzerinden devam edecek. Online eğitim sistemine çocukların alışması ve bu sistemde dersleri takip etmesi için ailelerin üstüne büyük sorumluluklar düşüyor. Aileler çocuklarına bu süreçte destek olmalı ve sürecin en iyi şekilde işlemesi için evde birer öğretmen olmalıdır. Tüm bu virüs karantinası bittiğinde eğitimde eksiklikler yaşamaması için uzaktan eğitimi çocuklara alıştırmanın yolları nelerdir sizler için madde madde derledik.

Uzaktan Eğitimi Çocuklara Alıştırmanın Yolları

  • EBA online sistemde veya televizyonda ders açıkken çocukları yalnız bırakıp başka bir işle uğraşmayın. Eğitimi seyrederken sizde onunla birlikte durun ve alamadığı yerlerde destek olmaya çalışın. Onu okulda hissettirmeye ve bu sistemin kolay olduğuna alıştırın.
  • Eğitim sonrasında ona konu ile ilgili öğretmenin gönderdiği ödevleri, tekrarları yaptırın. Zamanınız var ise imkanlar dahilinde günlük dersin üzerinden geçin ve dersi pekiştirmesini sağlayın. Kendinizce konu ile ilgili ödevler verip çocuğunuzun ödevini yapıp yapmadığını kontrol edin. Çocuklar ödev ve pekiştirme yapmadığında konuyu iyi anlamaz kısa sürede unutur.
  • Tıpkı okuldaki gibi teneffüs aralarında onun oyun oynamasına izin verin. Yemek arası, tuvalet gibi konularda çok fazla katı olmayın. Çünkü çocuklar şuan içinde bulunduğumuz durumdan en fazla etkilenen yaş grubu oldu. Havaların ısınmasına rağmen evden dışarı çıkamayan, arkadaşları ile oyun oynayamayan çocukların psikolojisini ve eğitim durumunu kontrol etmek ebeveynlere kaldı. Bu nedenle yeri geldiğinde teneffüs aralarında onun bir arkadaşı olup oyun oynayabilirsiniz.
  • Çocuklarınızla uzaktan eğitimin bir tatil olmadığını ve yakın zamanda okulların açılıp her şeyin eskisi gibi olacağına dair konuşmalar yapın. Karantina konusu onların korkmasına neden olabilmektedir. Sürekli olarak her şey iyi ve eskisinden daha iyi olacak vurgulamaları yapın.
  • Son olarak televizyondan veya internetten eğitimi takip eden çocukları ev ortamında çok rahata alıştırmayın. Masa ve sandalyesinde eğitimleri izlemesini sağlayın.

Betül Kılıç
Este Magazin Editörü
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.