Yüzde Estetik Problemler ve Çözümleri

05.04.2021
A+
A-
Yüzde Estetik Problemler ve Çözümleri

Yüz bölgesindeki estetik problemlerini dert eden çok insan var. Estetik cerrahi bu problemleri tek tek veya kombine ameliyatlar ile çözebiliyor. Yüzde en çok rahatsız eden sorunlar eğri burun, kepçe kulak ve yüzdeki çökmeler. Bu sorunların çözümü konusunda neler yapılabileceğini sorduğumuz estetik cerrah Op. Dr. Defne Erkara burun estetiği, kepçe kulak estetiği ve yüze yağ enjeksiyonunun kombinasyonu konusunda bilgi verdi.

 

Kepçe kulak estetiği nasıl yapılır?

Kulaklar normalde arkaya doğru açı yaparlar. Bu açı kulağı öne doğru iterse kepçe kulak sorunundan bahsedebiliriz.

Toplumda %1-2 oranında görülen kepçe kulak sorunu genellikle doğuştan ve genetiktir. Bir hastalık değildir. Ancak özellikle çocuklarda arkadaşları tarafından alay konusu olursa ya da yetişkinleri görsel olarak rahatsız ederse tedavisi gerekir.

Kepçe kulak tedavisi ameliyatla olur. Bu ameliyata otoplasti denir. 6 yaşından itibaren yapılabilir. Daha önce kulak tam gelişim göstermediği için yapılması uygun olmaz.

Otoplasti ameliyatı çocuklarda genel anestezi ile yetişkinlerde lokal anestezi ile yapılır. Kulak arkasında deri çıkarılması ve kıkırdakların uygun açıya getirilmesi tekniğine dayanır. Ameliyattan sonra 1 ay saç bandı takmak gerekir.

 

Eğri burun estetiği ne zaman gerekir?

Burun eğriliği doğuştan olabildiği gibi kazalar, travmalar sonuca meydana gelmiş olabilir. Eğri buruna sahip kişilerde en çok görülen 2 şikayet; nefes almada güçlük ve burun görüntüsünden memnun olmamaktır.

Eğri burun tedavisi çoğunlukla cerrahi yolla yapılır. Bu ameliyata burun estetiği ya da rinoplasti denir. Ameliyat 2 saat kadar sürer. 1 hafta burun üzerinde atel, burun içinde tampon olur. Bu tamponun içi delik olduğu için kişli rahatça nefes alıp verebilir.

6 ay kadar ameliyata bağlı burun içi ve dışı ödemler devam edebilir. Bu sürede burun şiş görünür. 1-2 ay nefes sıkıntısı devam edebilir. Bu dönemde burun çok hassastır. Kıkırdakların birbirine kaynaması için buruna darbe vs almamak çok önemlidir.

 

Yüze yağ enjeksiyonu

Cildin gergin ve canlı görünmesi için deri altı yağ dokusuna ihtiyaç vardır. Yaş ilerledikçe bu yağ dokusu azalır. Cilt kırışır ve soluklaşır. Zayıflayan kişilerde de aynı sorunları görmek olasıdır. Çünkü en önce yüz derisinin altındaki yağlar erimeye başlar.

Yüze yağ enjeksiyonu ya da diğer adıyla yağ transferi sayesinde eksik olan deri altı yağ dokusu tamamlanır ve cilt eski canlılığına, parlaklığına kavuşur.

Yağ enjeksiyonu en çok yüze yapılır ancak vücudun diğer bölgelerinde de oldukça yüz güldürücü bir yöntemdir. Özellikle meme ve popoya, ayrıca kadın genital dış dudaklarına yağ transferi yapılabilir.

Yüz bölgesinin estetiğini düzeltmek içn yapılan tüm bu işlemler tek tek yapılabildiği gibi ikili üçlü kombinasyon şeklinde de yapılabilir. Böylece tek seansta birden fazla sorundan kurtulup bir anda daha iyi görünmek mümkün.

Sonuç olarak; estetik sorunlar hayatı olumsuz etkiler hale gelirse bunların çözümü mümkün. Özellikle yüz bölgesindeki sorunların çözümü için siz de bir estetik cerrah ile görüşebilirsiniz.

 

Este Magazin
Güncel Estetik, Sağlık ve Kültür & Sanat Haber Portalı
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.