Aşırı terliyorsanız bu hastalıklardan birine sahip olabilirsiniz!

05.09.2018
A+
A-

Sıcak havalar nedeniyle güneşin yüksek olduğu saatlerde dışarıda olmamaya, sık su tüketmeye, doğru kıyafetler giymeye ve aşırı efor harcamamaya dikkat ediyoruz. Fakat bunları yapmamıza rağmen yine de aşırı terliyorsak bu bir hastalık belirtisi olabilir.

Aşırı terliyorsanız bu hastalıklardan birine sahip olabilirsiniz!

Terleme vücudun sıcaklıkla baş etme yöntemi yani kendini soğutma sistemi. Ancak zaman zaman aşırı terleme ve belli zamanlarda terlemenin rahatsızlık verici seviyelere ulaşması tıbbi bir sorunun göstergesi olabilir.

Medline Sorumlu Müdürü Dr. Koray Akay, aşırı terlemenin neden olabileceği hakkında bilgilerini paylaştı:

TERLEME NEDİR?
“Terleme, vücut ısısı yükseldiğinde onu soğutmak için kullanılan normal bir mekanizmadır. Vücutta sıcaklığın yükselmesi sinir sistemini tetikler, beyin ve ardından ter bezleri uyarılarak terleme ile sıcaklık kaybı sağlanır. Aşırı terleme veya hiperhidroz ise fizyolojik ihtiyacımızdan daha fazla miktarda ve kişinin hayat standartlarını etkileyecek düzeyde olmasıdır. Eğer bu durum altta yatan herhangi bir hastalığa bağlı ise ‘sekonder hiperhidroz’, bağlı olmadığı durumlarda ‘primer hiperhidroz’ denir.

Eğer kişiler kendilerinde aşırı terlemeden şüpheleniyorlarsa muhakkak uzman bir hekim tarafından değerlendirilmeli.  

BU HASTALIKLAR HANGİLERİ?
Hipertiroidi: Kandaki tiroid hormonunun artması anlamına gelen hipertiroidi, vücuttaki kimyasal reaksiyonların hızlanmasıne neden olduğu için vücut sıcaklığını ve dolayısıyla terlemeyi artırabilir. Aşırı terleme şikayetiyle doktora başvuranlardan ilk istenen tetkiklerden biri tiroid hormonu ölçümüdür.

Enfeksiyon hastalıkları: Genelde akciğerleri hedef alan, bulaşıcı bir enfeksiyon olan tüberküloz (verem) gibi hastalıklar, vücudun zararlı bakterilerle savaşması sırasında ateşin ve terlemenin artması gibi belirtiler gösterir.

Diyabet: Kan şekerinin çok düşük ya da çok yüksek olması vücut dengesini bozarak aşırı terlemeye neden olabilir.

Parkinson hastalığı: Kasların normalden farklı uyaranlar alması sonucu uzuvlarda görülen titremelerle bilinen Parkinson hastalarında da aşırı terleme görülebilir.

Psikiyatrik sorunlar: Vücut sıcaklığını yükselten aşırı stres ve kaygı bozukluğu, terleme miktarını gözle görülür derecede artırabilir. Genelde bu durum daha çok stres yarattığından terleme sonsuz bir döngüye girer. Yani kişi terledikçe strese girer ve daha çok terler. 

Kanser: Daha düşük bir olasılık olmakla beraber aşırı terleme durumunda vücudun kanser hücreleriyle savaşıyor olması da mümkündür. Bu durumda kanser ilerledikçe terleme miktarı da artabilir. Vücutta istilacılarla savaşan akyuvarların artmasına neden olan lösemi gibi kanser türlerinde aşırı terlemeye sıkça rastlanır.

NASIL TEDAVİ EDİLİR?
Tedaviye başlamadan önce terlemeye yol açan problemin ne olduğu saptanmalı. Böylece eğer altta yatan bir hastalığa bağlı olarak veya ilaçlardan gelişiyorsa bu hastalık tedavi edilir veya ilaç değişimi önerilebilir. Eğer aşırı terlemenin nedeni bir hastalık değilse uzmanlar hastaya en uygun tedavi uygular. Her koşulda kişi sentetik olmayan, pamuklu kıyafetleri seçmeli, bol su tüketmeli. İlaç kullanıyorsa doktoruna başvurarak durumu izah etmeli. 

ETİKETLER:
Este Magazin
Güncel Estetik, Sağlık ve Kültür & Sanat Haber Portalı
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.