Dünya Sağlık Örgütü Corona virüs nedeniyle uluslararası acil durum ilan etti

31.01.2020
A+
A-

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan virüs salgını nedeniyle ölü sayısı 170’e yükseldi. Corona virüsü son olarak Tibet’e de sıçradı. Böylece 1,4 milyar insanın yaşadığı ülkenin bütün bölgelerine virüs bulaştı. Dünya Sağlık Örgütü, Çin’de ortaya çıkan yeni tip Corona virüs (2019-nCoV) salgınıyla ilgili, “uluslararası kamu sağlığı acil durumu” ilan etti. DSÖ’den yapılan açıklamada, “Virüsten dolayı uluslararası ticaret ve ulaşım kısıtlanmamalı” denildi.

Dünya Sağlık Örgütü Corona virüs nedeniyle uluslararası acil durum ilan etti

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Çin’de yaklaşık 1 ay önce ortaya çıkan yeni koronavirüs hakkında “uluslararası kamu sağlığı acil durumu” ilan etti.

İsviçre’nin Cenevre kentinde yapılan basın toplantısında DSÖ Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, küresel ölçekte acil durum ilan edilmesinin nedeninin “Çin’de değil, diğer ülkelerde yaşananlar” olduğunu söyledi ve asıl endişenin virüsün sağlık sistemleri zayıf ülkelere yayılması olduğunu belirtti.

DSÖ, şu ana kadar Çin dışında 18 ülkede 98 vaka tespit edildiğini, ancak hayatını kaybeden olmadığını açıkladı.

Çin’de koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 170’e çıkarken, Perşembe günü Tibet’te de bir vakanın doğrulanmasıyla Çin anakarasındaki bütün bölgelere hastalığın yayıldığı anlaşıldı.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu Perşembe günü koronavirüsün bulaştığı hasta sayısını 7 bin 711 olarak açıkladı, 81 bin kişinin ise hastalık şüphesiyle gözlem altında tutulduğu bildirildi.

Türk Hava Yolları (THY) da salgın nedeniyle Çin seferlerini 9 Şubat’a kadar durdurma kararı aldı.

THY’den yapılan açıklamada “Korona Virüsü kaynaklı durumu ve son gelişmeleri ulusal ve uluslararası otoritelerle değerlendirmek için; Pekin, Guangzhou, Şangay ve Xian şehirlerine düzenlediğimiz seferlerimizi 9 Şubat’a kadar durduruyoruz. Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz” denildi.

DSÖ Başkanı Ghebreyesus da Çin’in aldığı “olağanüstü önlemleri” takdir etti ve “Açık olayım, bu acil durum ilanı Çin’e karşı bir güvensizlik oyu değil” dedi.

Çinli yetkililer salgının yayılmasının engellenmesi amacıyla, koronavirüsün ortaya çıktığı Vuhan ve onun başkenti olduğu Hubei eyaletindeki 50 milyon kişiyi karantinaya alma yönündeki çabalarını sürdürüyor.

Çin genelinde yüz maskesi kullanmak zorunlu hale getirildi, Çin’in futbol federasyonu da Çin Süper Ligi de dahil olmak üzere ülke çapındaki bütün futbol maçlarının askıya alındığını açıkladı.

Çin’e bağlı yarı özerk Hong Kong yönetimi de bir dizi önlem açıkladı ve iki ülke arasındaki geçişleri sınırladı.

Çin ile Hong Kong arasındaki uçak seferleri yarıya indirildi, Çin anakarasına yapılacak seyahatlere izin verilmeyeceği de duyuruldu.

DSÖ: Yayılmasının önünü kesmek hâlâ mümkün

DSÖ, sert önlemler alınması, vakaların tedavi edilip karantinaya alınması ve kişilerin kendilerini korumasının teşvik edilmesiyle, virüsün yayılmasının önünü kesmenin hâlâ mümkün olduğunu belirtti.

Virüsün herhangi bir ülkede görülme ihtimalinin olduğunu belirten DSÖ, tüm ülkelerin karantina, gözlem ve erken teşhis mekanizmalarının işler halde olması gerektiğinin altını çizdi.

Japonya’nın tahliye ettiği vatandaşlarında koronavirüs görüldü

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), koronavirüs salgını konusunda “tüm dünyanın tetikte olması gerektiğini” kaydederken, Japonya’nın ülkeden tahliye ettiği 206 kişiden 3’ünde koronavirüs gözlemlendi. Böylece ülkedeki hastaların sayısı 11’e çıktı.

Japonya Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, hastalığın tespit edildiği 3 kişiden 2’sinde hastalık bulgularının önceden gözlemlenmemesi endişe verici bir gelişme olarak yorumlandı.

Çin’de vatandaşları bulunan ülkelerden bazıları tahliye işlemlerine başlamış durumda.

İngiltere, Çin’den getirilecek vatandaşlarının 14 gün boyunca karantinada tutulacağını duyurdu, ABD ise bu süreyi 72 saatle sınırlandırdı.

Fransa’nın da aralarında Fransızların da olduğu 350 AB vatandaşını bu hafta Vuhan’dan tahliye etmesi bekliyor.

Avustralya da vatandaşlarını tahliye ederek, onları normal şartlarda sığınmacıların kaldığı Christmas Adası’nda karantinaya almaya hazırlanıyor.

Türkiye 35 kişiyi tahliyeye hazırlanıyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Çarşamba günü yaptığı açıklamada, 35 Türkiye vatandaşının Çin’den ülkeye dönmek için başvuruda bulunduğunu söyledi ve ambulans uçağa dönüştürülen bir uçakla vatandaşların tahliyesinin planlandığını bildirdi.

Koca, “Türkiye’ye getirdikten sonra da yine muayeneleri yapılarak 14 günlük zaman diliminde karantinaya alınmasını Bilim Kurulu öneriyor” dedi.

Çin vatandaşlarına yurt dışına seyahat etmeme çağrısı yaparken, ABD, İngiltere ve Almanya’nın da aralarında olduğu artan sayıda ülke vatandaşlarını elzem olmadıkça Çin’e seyahat etmemeleri konusunda uyardı.

British Airways, Lufthansa, Amerikan Havayolları, KLM ve United Havayollarının aralarında olduğu bazı büyük hava yolları şirketleri Çin’e uçuşlarını durdurdu.

Türk Havayoları ise Çin seferlerinde personelin yüz maskeleri kullanacağını açıkladı.

Halihazırda Çin dışında 18 ülkede koronavirüs görülmüş durumda.

Çin dışında tespit edilen 98 vakanın rastlandığı ülkeler arasında Fransa, Almanya, Kanada, Avustralya ve Güney Kore de var.

İtalya da ülkede ilk koronavirüs vakalarının teyit edildiğini açıkladı. İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, başkent Roma’da konaklayan 2 Çinli turistte koronavirüse rastlandığını açıkladı.

Vakaların büyük çoğunluğu Çin’de virüsün ilk görüldüğü Vuhan kentine seyahat etmiş kişiler. Ancak bu vakaların 8’inde virüs insandan insana bulaştı.

Öte yandan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus örgütün geçen hafta koronavirüsü acil durum ilan etmeme kararı alması konusunda pişmanlığını iletti ve kararı “insan hatası” olarak nitelendirdi.

Koronavirüsün küresel ekonomi üzerinde yaratacağı etkinin boyutları hakkında da endişe büyüyor.

Starbucks, Toyota, Foxconn, Tesla ve McDonald’s ve IKEA’nın da aralarında bulunduğu firmalar ülkedeki üretimlerini durdurdu ya da mağazalarını kapattı.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, koronavirüsün kırılgan olan dünya ekonomisine yeni bir risk oluşturduğunu söyledi.

Powell, “Açık bir şekilde Çin’in arzını yakın dönemde etkileyecek ve komşularından bazılarına da etkisi olabilir” dedi.

Koronavirüs inforgrafiği

coronavirus

Este Magazin
Güncel Estetik, Sağlık ve Kültür & Sanat Haber Portalı
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.