Karantina Günlerinde Hastalananlar İçin Evde Tedavi Yöntemleri

09.04.2020
A+
A-
Karantina Günlerinde Hastalananlar İçin Evde Tedavi Yöntemleri

Karantina günlerinde hastalananlar için evde tedavi yöntemleri nelerdir, hastaneye gitmek istemeyenler için yapılması gerekenleri derledik.

Corona virüsünün yayılmasını engellemek için çoğu ülkede zorunlu olarak evden çıkma yasağı uygulanıyor. Durum böyle iken hastanelere ise kimse mecbur kalmadıkça gitmiyor. Uzmanlar çok ciddi rahatsızlıklarınız yok ise evde dinlenmenizi ve evde kendinizi tedavi etmenizi öneriyor. Tabi ki süregelen bir hastalığınız var ise uzmanınızla görüşüp ona göre tedavinizi devam etmeniz gerekmektedir. Fakat grip, soğuk algınlığı, baş ağrısı, eklem ağrısı gibi geçici hastalıklarınız için hastanelere bu süreçte gitmemenizi öneririz. Çünkü hastanelere corona virüs şüphesiyle giden ve birçok yere temas eden kişilerden dolayı virüsün size de bulaşma riski yer almaktadır. Virüsün bulaşmasını engellemek ve taşıyıcı olmamak için hastayken evde uygulayabileceğiniz tedavi yöntemleri nelerdir madde madde aşağıdan öğrenebilirsiniz.

Karantina Günlerinde Hastalananlar İçin Evde Tedavi Yöntemleri

  • Eğer diş ağrısı çekiyorsanız doğal yöntemlerle ağrınızı geçici olarak azaltabilirsiniz. Tuzlu su ve sirkeli su ile gargara yapabilirsiniz. Diş ağrısını azaltmak için ağrıyan dişe karanfil veya sarımsak bastırabilirsiniz.
  • Eğer baş ağrısı çekiyorsanız sürekli kullandığınız ağrı kesicileri deneyebilirsiniz. Evde ağrı kesici ilaç yok ise bir duş alıp karanlık bir ortamda gözlerinizi dinlendirmeyi deneyin. Başınıza ve ense kısmına hafif masajlar yaparak da baş ağrısını azaltabilirsiniz. Ayrıca lavanta yağı ve buz uygulayarak da baş ağrısını azaltabilirsiniz.
  • Eklem ağrıları yaşıyorsanız evde küçük egzersizler yapın. Sonrasında ise sıcak suyun altında duş yapın. Sıcak su eklem ve kasların ağrısını azaltacaktır. Papatya veya rezene çayı içerek de vücudunuzun rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Ağrı kesici kremler sürüp masaj yaparak eklem ve kas ağrılarınızı azaltabilirsiniz.
  • Gözleriniz ağrıyor ise mutlaka gözlerinizi dinlendirin. Salatalık gibi göz ağrısını azaltan ve rahatlatan doğal yöntemleri deneyebilirsiniz. En etkili göz ağrısı giderme yöntemi karanlık bir ortamda gözleri kapatıp dinlendirmektir.
  • Mide ve bağırsak rahatsızlıkları yaşıyorsanız beslenmenize dikkat edin. Beslenmenize dikkat ettiğiniz ve zararlı yiyeceklerden uzak durduğunuz sürece ağrılarınız geçici olacaktır. Mide ağrılarınız var ise çok fazla asitli, baharatlı, yağlı ve sindirilmesi güç yiyeceklerden uzak durun. Bağırsak sorunları için ise bol bol su içmeye özen gösterin.

Betül Kılıç
Este Magazin Editörü
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.