Skolyoz Her 100 çocuktan üçünü tehdit ediyor

18.08.2018
A+
A-
Skolyoz Her 100 çocuktan üçünü tehdit ediyor

Skolyoz, çocukluk çağının en sık görülen problemlerinden biri olarak dikkat çekiyor. Bazı kas, sinir ya da bağ dokusu hastalıklarına bağlı olarak sonradan gelişebildiği gibi omurgadaki gelişim hataları nedeniyle doğumla birlikte de ortaya çıkabiliyor. Skolyozun ilerlemesi; günlük aktivitelerin kısıtlanmasından psikolojik sorunlara hatta kalp ve akciğerde kalıcı hasara kadar daha ciddi sonuçlara neden olabiliyor.

ÜÇ ÖNEMLİ BELİRTİ

Çocuklarda skolyoza işaret eden gözle de görülebilen üç önemli belirti bulunuyor:

* Çocuğunuza önden baktığınızda omuzlar arasındaki dengesizlik ve bir omuzun diğerinden daha yüksek olması.

* Bel oyuğunun bir tarafının içe, diğer tarafının dışa doğru çıkık olması.

* Çocuğun sırtına arkadan bakarak yere paralel hale gelinceye kadar öne eğildiğinde sırtında ‘hörgüç’ olarak tanımlanan çıkıntının görülmesi.

Bununla birlikte, gövdenin bacaklara göre orantısız kısa olması, denge bozuklukları, kalçanın birinin diğerine göre daha belirgin görünmesi, kürek kemiklerinden birinin diğerine göre daha çıkık olması gibi belirtiler de gözlenebiliyor.

SIK ARALIKLARLA GÖZLEM VE MUAYENE

Skolyoz belirtilerinin omurgadaki eğriliğin şiddetine göre değiştiğini aktaran Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Alanay, “Skolyoz ebeveynler tarafından sık aralıklarla yapılacak gözlem ve muayene ile erken yakalanabilir. Eğrilik, 20-40 dereceye ulaşması durumunda daha kolay fark ediliyor” dedi. Alanay şunları söyledi:

ETİKETLER: , ,
Este Magazin
Güncel Estetik, Sağlık ve Kültür & Sanat Haber Portalı
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.