Yaz sıcaklarında migren ataklarına karşı 7 öneri

18.08.2018
A+
A-

Yaz sıcaklarında migren ataklarına karşı 7 öneri

Yaz sıcaklarında  migren ataklarına karşı 7 öneri

Stres, hatalı beslenme, uykusuzluk ve yoğun bir tempoda çalışmak gibi etkenler migreni tetikliyor. Bunlara sıcak hava ve nem de eklenince, yaz aylarında migren atakları kaçınılmaz oluyor. Yapılan birçok çalışma, migren ataklarının yazın arttığını gösteriyor. Sıcak havalarda yetersiz sıvı alımı ve terleme sonucunda oluşan aşırı sodyum kaybı, sıvı kaybına da neden olarak dolaşımı bozuyor ve migren atağının tetiklenmesine sebep olabiliyor. Artan sıcaklara karşı yapılabilecek bir şey olmasa da çeşitli önlemler alarak ataklardan korunmak veya atakların daha seyrek ve hafif gelmesini sağlamak mümkün. Nöroloji Uzmanı Dr. Nebahat Bilici, yaz sıcaklarında migren ataklarına karşı alınabilecek 7 öneriyi Hürriyet Ankara okurları için anlattı:

1) HAVA DURUMUNU TAKİP EDİN

Hava durumu hakkında bilginiz olursa, gezi planlarınız ve kıyafet seçiminizde daha doğru tercihler yapabilirsiniz. Dolayısıyla migren dostu olmayan hava durumuyla ilgili sizi uyaran bir dijital barometre veya bir hava durumu uygulaması kullanmanızda fayda var.

2) GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ KULLANIN

Güneş ışınlarının yanı sıra deniz, havuz ve göl suyunun parlaması da birçok migren hastası için tetikleyici faktör olabiliyor. Özellikle araç sürerken ağaçların veya binaların arasından süzülen güneş ışınları migrenin tetiklenmesinde çok etkili oluyor. Bu nedenle dışarıda güneş gözlüğü olmadan dolaşmayın. Konturlu FL-41 renkli migren gözlükleri ışık hassasiyetini önlemede çok daha etkili oluyor.

3) BOL SIVI VE MEYVE TÜKETİN

Yaz mevsiminde aşırı nem vücudumuzdaki sıvı seviyesini oldukça düşürüyor. Yaz aylarında sıvı kaybımızın sadece yarısını suyla giderebiliyoruz, kalan yarısı için su yeterli gelmiyor. Bu nedenle sıvı açığını kapatmak için en az su kadar meyve ve sebze tüketmeniz de çok önemli. Ayrıca aşırı sıcaklarda kafein ve alkol tüketiminin kısıtlanması da sıvı kaybının önlenmesinde oldukça yarar sağlıyor.

4) SPORU ERKEN SAATTE YAPIN

Susuzluğa ve fiziksel strese neden olabileceği için açık hava sporlarını güneş ışınlarının yeryüzüne dik geldiği 11.00–17.00 saatlerinde yapmaktan kaçının. Bu etkinlikleri sabahın erken saatlerine veya gün batımına doğru kaydırın ya da içeri taşıyın. Yürüyüşünüzü sabahın erken saatlerinde veya akşam açık havada yapmaya da özen gösterin.

5) STRESLİ ETKİNLİKLERDEN KAÇININ

Bir 3D film, açık havada tenis maçı veya bir lunaparkta hız treni yolculuğu gibi yaz eğlenceleri için arkadaşlarınıza katılmaya hevesli olabilirsiniz, ancak bunlar migren hastaları için sorun yaratabiliyor. Dolayısıyla ışık, ısı ve fiziksel stres tetikleyicilerine duyarlıysanız bu tür etkinliklerden uzak durmanız çok önemli.

6) PİKNİKTE YEDİKLERİNİZE DİKKAT EDİN

Piknik sofrası denildiğinde kuşkusuz ilk akla gelenler besinler sucuk, sosis, peynir ve lahana turşusu oluyor. Ancak bu besinler ve kırmızı şarap sizin için iyi bir seçenek olamayabilir. Zencefil, omega-3’ler, magnezyum ve vitamin B2 takviyesi migrene karşı savunmanızı oluşturuyorlar. Dolayısıyla ızgara somon, salata ve zencefilli gazoz piknikte tercih edebileceğiniz doğru besinler arasında yer alıyorlar.

7) YOLCULUKLARDA MOLALAR VERİN

Yolculuğunuz uzun sürecekse sık sık mola vermeniz ve bol sıvı almanız yolculuğunuzu kolaylaştıracaktır. Uçakla yoluculuk yapacaksanız, baş ağrısından kaçınmak için özellikle de uzun süren uçuş öncesinde melatonin takviyesi ve ağrı ataklarını gidermek için ağrı kesici almanız, uygun baş-boyun pozisyonu sağlamak için yastıktan faydalanmanız etkili olacaktır.

Este Magazin
Güncel Estetik, Sağlık ve Kültür & Sanat Haber Portalı
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.