Ağız Maskesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

25.03.2020
A+
A-
Ağız Maskesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ağız maskesi alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, virüse karşı korunmak için hangi maskeleri almalısınız detaylı olarak yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Son zamanlarda herkesin büyük endişeler yaşamasına neden olan corona virüs nedeniyle maske ve eldiven kullanmak mecburi hale geldi. Özellikle dışarı çıkmak zorunda kalanlar ve hasta olanların maske takması hem kendi hem de başkalarının sağlığı için oldukça önem teşkil ediyor. Corona virüsü nedeniyle maskeler çok pahalı bir hale geldi ve merdiven altı işletmelerde sahte maskeler üretilmeye başlandı. Durum böyle olunca çoğu kişi hangi maskenin koruyucu olduğunu hangi maskeyi almaları gerektiğini düşünür oldu. Bir maskenin solunum sisteminizi virüslere karşı koruması için belli özelliklere sahip olması gerekir. Aşağıdan ağız maskesi alırken dikkat edilmesi gerekenleri madde madde bulabilirsiniz.

Ağız Maskesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Maskelerin üzerinde ve paketlerinde mutlaka “CE” işaretinin olup olmadığına dikkat edin. Bu işaretin olmadığı maskeleri almayın.
  • Maskeleri alırken pakette olmasına dikkat edin. Özellikle tekli maske alımından çoğu kişi paketin içerisinden birini alır. Bu yanlıştır. Tekli maskelerin mutlaka kendine özgü pakette özel olması gerekir.
  • Maskelerin kullanım süreleri oldukça önemlidir. Çoğu kişi aynı maskeyi tekrar tekrar kullanır. Eğer filtre kısmı değiştirilebilir özellikte değil ise her kullanımdan sonra maskeler atılmalıdır.
  • N95 isimli özel maskeleri uzmanlar sadece sağlıkçıların takması gerektiğine inanıyor. Çünkü N95 maskeler tek kullanımlık ve kullanıldıktan sonra çöpe atılmalıdır. Bu nedenle filtre kısmı değişen daha uzun ömürlü maskeleri alabilirsiniz.
  • Maskenin kumaşı da dikkat edilmesi gereken bir konudur. Çoğu kişi evde normal kumaşlardan diktiği maskeleri kullanıyor. Ayrıca internette ağız maskesi adı altında aksesuar olarak kullanılan maskelerde yer alıyor. Bu kumaştaki maskeler kullanılmamalıdır. Maske kumaşının özel ve yapısının mikropların içeriye girmeyen yapıda olması gerekir.
  • Son olarak ağız maskesi alırken güvenilir yerlerden alınız. Ağız maskesi kaliteli ve doğru olmadığında sizi hastalıktan korumak yerine diğer solunum rahatsızlıklarına yol açıp riske atabilir. Eczanelerden üzerinde “CE” ibaresi bulunan maskeler alarak kendinizi güvende tutabilir, fırsatçıların bu kriz döneminde sizden yararlanmasını engelleyebilirsiniz.

Betül Kılıç
Este Magazin Editörü
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.