Corona Virüsünün Psikolojik Etkileri Nelerdir?

26.03.2020
A+
A-
Corona Virüsünün Psikolojik Etkileri Nelerdir?

Corona virüsünün psikolojik etkileri nelerdir, karantinada evde psikolojik sorunlar yaşamamak için neler yapmalısınız içeriğinizde derledik.

Corona virüsü nedeniyle çoğu ülkede evden çıkma yasağı uygulandı. Virüsün yayılmasını engellemek, pozitif vaka sayısını azaltmak için alınabilecek en mantıklı önlem olan evde kalma yasağında çoğu kişi daha şimdiden sıkılmalar yaşamaya başladı. Evde sürekli yalnız veya başka kişilerle dip dibe kalmak psikolojik açıdan insanları yıpratmaktadır. Özellikle de havanın güneşli olması nedeniyle içeride kalıp hareketsiz olmak insan modunu düşürmektedir. Bu gibi durumlarda psikolojimizi ve ruhumuzu korumak için kendimizi meşgul etmeliyiz. Kendimizi, çocuklarımızı meşgul edemeyip keyifli zaman geçiremezsek kötü psikolojik sorunlar ortaya çıkacaktır. Aşağıdan corona virüsünün yarattığı en yaygın psikolojik sorunları görebilirsiniz.

Corona Virüsünün Psikolojik Etkileri Nelerdir?

  • En yaygın etki yalnızlık hissidir. Günümüzde çoğu insan sürekli yalnız kalmaktan, sevdiklerinden uzakta olmaktan büyük endişe duyar. Buda ciddi psikolojik sorunlara neden olmaktadır. Yalnız kalma hissini bastırmak için görüntülü görüşmeler yapabilir bir nebze olsun kendinizi rahatlatabilirsiniz.
  • Hiç kimseyle temas edememe, kendi yüzüne bile dokunurken korkma ve çekinme durumları izolasyonun ağır psikolojik sonuçlarından biridir. Eşinizi, sevgiliniz, ailenizi, çocuklarınızı, anne ve babalarınızı öpmemek, onlara sarılmamak insani duyguların yanında sevgi eksikliği hissini de yol açar. Çünkü insanlar özellikle de Türkler yakın temastan ve sarılmalardan keyif alır. Bu süreci onların ve kendi sağlığınızı korumak için olduğunu iyice anlamalısınız. Böylelikle daha iyi hissedebilirsiniz.
  • Çocuklar şuan psikolojik açıdan kötü etkilenecek en riskli yaş grubudur. Okulların tatil olması, dışarı çıkıp oyun oynayamama, arkadaşlarını görememek onları kötü etkilemektedir. Bu süreçte aile büyüklerine büyük sorumluluk düşmektedir. Onların sıkılmasını ve yalnız kalmasını engellemek için gün içerisinde keyifli zaman geçirebilecekleri etkinlikler yapmanız gerekiyor. Çoğu aile çocukları ile ilgilenmek yerine teknolojik aletler ile zaman geçirmesine izin verir. Bu çok riskli bir davranıştır. Evde kalma süresi boyunca çocukların çok fazla teknoloji ve internet ile içli dışlı olması teknoloji bağımlığına yol açacaktır. Buda her şey normale döndüğünde çocukların daha kötü olmasına neden olacaktır. Çocuklara belli bir süre zarfında teknolojiyi kullanmaları için denetimli izin verin.

Betül Kılıç
Este Magazin Editörü
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.