Corona Virüsünün Ekonomik, Sosyal ve Kültürel Etkileri

10.03.2020
A+
A-
Corona Virüsünün Ekonomik, Sosyal ve Kültürel Etkileri

Corona virüsü, tüm dünyayı derinden etkiliyor. Son olarak, İtalya’da 66 vaka tespit edildi. Ülke ekonomilerini de derinden etkileyen virüsün etkileri gün geçtikçe artıyor. Amerikan Merkez Bankası Fed’in faiz indirmesi, virüse karşı ekonomik tedbir olarak algılandı. Petrolün varil fiyatının düşmesi ise altın fiyatlarını arttırdı.

Corona Virüsünden Ötürü Dünya’yı Ekonomik Bir Kriz Mi Bekliyor?

Yaşanan gelişmelerden sonra, akıllara tek bir soru geliyor. Dünya’da küresel çapta bir kriz çıkar mı? Bu sorunun cevabına geçmeden önce, ekonomik verilere göz atalım, Son olarak Çin’de fabrikalarda üretimin durmasıyla birlikte ekonomik kayıp 66 milyar doları buldu. Aynı zamanda İtalya’da da halk sokağa çıkmadığı için reel sektör olarak daralma söz konusu oldu. Okullar 15 Mart’a kadar tatil edildi. Spor karşılaşmaları seyircisiz oynanacak.

Corona Virüsü

Bu panik hali, Amerika kıtasına yayılmaya başladı. Amerika’da insanlar virüse karşı 2 aylık yiyecek stoku yaparak evlerinde oturmaya başladı. Sinema ve tiyatro salonları, boşalmaya başladı. Ayrıca NBA maçları seyircisiz oynanıyor. Yöneticiler her ne kadar paniğe gerek yok dese de halk oldukça tedirgin bir şekilde yaşamlarını sürdürüyorlar. Türkiye’de durum biraz farklı görünüyor. Ülkemizde önemli derecede bir vakaya rastlanmasa da tedbirli olmakta fayda var. Rusya’da görülen vakalar artarsa, yaz aylarında Rus turist, Türkiye’den uzaklaşacaktır. Ekonomik zorluklar yaşayan Türkiye ekonomisi iyiden iyiye darboğaza girebilir.

Avrupa Şampiyonası Tehlikede Mi? 

 2020 Avrupa Şampiyonası için tehlike sürüyor. Ancak UEFA’dan yapılan açıklamada, şampiyonanın ertelenmesinin söz konusu olmadığı ve maçları belirlenen tarihte oynanacağı belirtildi. Son olarak İtalya’da görülen vakaların artmasıyla, Uefa’nın tekrar toplanacağı ve bir çözüm yolu bulacağı söylenir. Her iki koşulda da maçların ertelenmesine sıcak bakılmıyor. Takımların hangi şartlarda, antrenman yapacağı, statların nasıl dezenfekte edileceği merak konusu.

Avrupa Şampiyonası İptal Mi?

Son olarak dünya küresel bir krize gebe. Bundan sonra kazandıracak yatırım altın olacaktır. Altının ons fiyatının artması iç piyasadaki dengeyi de sarsacak. Düğün sezonuyla birlikte, altın yatırımcısına kazandıracaktır. Gerek dünya gerek ise Türkiye piyasası ilerleyen günlerde de aynı şekilde krizler devam edecek ve piyasadaki tüm dengeler sarsılacak. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Bursa’da sağlık çalışanlarına koronavirüs ile ilgili eğitim verildi

 

Este Magazin
Güncel Estetik, Sağlık ve Kültür & Sanat Haber Portalı
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.