Depresyondan Korunmak İçin Öneriler

06.04.2020
A+
A-
Depresyondan Korunmak İçin Öneriler

Yaşadığınız sorunlardan dolayı depresyondan korunmak için öneriler arıyorsanız sizler için hazırladığımız etkili yöntemleri aşağıdan bulabilirsiniz.

Son zamanlarda herkesin eve kapanması, virüs konuları, endişeler, işe gidememe, evde sürekli oturmaya alışmama, yalnız kalma gibi nedenlerden dolayı çoğu insan depresyona giriyor. Psikolojik açıdan zor günler geçirdiğimiz bu zamanlarda ruhumuzda kalıcı kötü etkiler almamak için mümkün olduğunda kendimizi depresyondan uzak tutmalıyız. Depresyondan korunmak aslında depresyona girmekten daha kolaydır. Özellikle ikili ilişkileri bitenler, aşk acısı çekenler, işsizlik gibi sorunlarla boğuşan kişilerin depresyona girmesi çok kolaydır. Bu nedenle depresyondan korunmak yöntemlerini bilip sık sık kendimize hatırlatmalı ve uygulamalıyız. Aşağıdan depresyondan korunmak için öneriler nelerdir bulabilirsiniz.

Depresyondan Korunmak İçin Öneriler

  • Düzenli uyumaya çalışın. Sürekli evde olduğumuz bu günlerde yorulmadığımız için genelde geç uyuruz ve uyku düzenimiz bozulur. Bunun önüne geçmek için erken yatağa girin ve papatya çayı gibi sakinleştirici içeceklerden yardım alın. Bir süre sonra uykunuz düzene girecektir.
  • Beslenme şeklinize ve düzenine dikkat edin. Sağlıksız ve düzensiz beslenme depresyona girmenizi daha da kolaylaştırır. Vücudun enerjisi düşer ve düşük enerji depresyona neden olur.
  • Hareket etmeye özen gösterin. Evinizin yakınında park gibi alanlar var ise günlük yürüyüşlere çıkın. Yok ise evde egzersizler yapmaya özen gösterin.
  • Kendinize bakım yapmayı ihmal etmeyin. Saçlarınıza, cildinize, vücudunuza düzenli olarak bakım yapmaya devam edin. Bakımlı olmak aynaya baktığınızda sizi mutlu ve özgüvenli hissettireceği için depresyonu da engelleyecektir.
  • Günlerinizi boş geçirmek yerine yeni bir hobi edinin veya mesleğinizle ilgili kendinize geliştirin.
  • Sık sık kitap okumayı ihmal etmeyin. Hazır bol vaktiniz varken evde sıkılıp depresyona girmek yerine sizi tüm olumsuz düşüncelerden uzaklaştıracak kitapları okumayı unutmayın.
  • Sevdiklerinizle gün içerisinde mutlaka iletişim halinde olun. Görüntülü konuşmalar normal aramalar ile karşılıklı diyaloglar kurmak size kendinizi iyi hissettirecektir.
  • Sizi olumsuz düşüncelere yönlendirene ve kalbinizi kıran insanları hayatınızdan uzaklaştırın. Bu tür insanlar tüm enerjinizi emip sizi üzerek depresyona girmenize neden olmaktadır. Kendinizden başka kimseye çok fazla değer vermeyin ve her zaman karşınızdakiler sevdikleriniz olsa bile bencil olmayı unutmayın.

Betül Kılıç
Este Magazin Editörü
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.