Uzun Ömürlü ve Saklanabilen Gıdalar

07.04.2020
A+
A-
Uzun Ömürlü ve Saklanabilen Gıdalar

Karantina günlerinde daha kötü günlere hazırlık yapanlar için uzun ömürlü ve saklanabilen gıdalar hangileridir içeriğimizde detaylarıyla derledik.

Corona virüsü aralık ayından bu yana tüm dünyayı etkisine altına aldı. Virüsün çabuk bulaşan ve öldürücü bir etkiye sahip olmasından dolayı sokağa çıkma yasakları getirildi. Gittikçe durumun kötüleşmesi vaka sayısının artması ve ölümlerin de artması ile birlikte herkes evlerine gıda, temel ihtiyaç stokları yapmaya başladı. Gıda ve temel ihtiyaç stoğu yaparken bencilce davranmayıp başka insanları da düşünmeliyiz. Ayrıca stok yapacağınız gıdaların uzun ömürlü olması gerekir. Uzun ömürlü gıdalar daha uzun süre boyunca sıkıntı çekmeden beslenmenize yardım edecektir. Ayrıca seçtiğiniz gıdaların tok tutma özelliklerinin de fazla olmasına dikkat etmeniz gerekir. Aşağıdan evde uzun süre saklayabileceğiniz ve bozulmayacak uzun ömürlü gıdalar hangileridir öğrenebilirsiniz.

Uzun Ömürlü ve Saklanabilen Gıdalar

Kuru Bakliyatlar

Nohut, mercimek, bulgur, pirinç, kuru fasulye, barbunya gibi kuru bakliyatlar hem lif hem de protein açısından zengindir. Kuru bakliyatlar uzun ömürlü olmasının yanı sıra kaynatılıp ve pişirildiğinde daha büyük boyuta geldikleri için doyurucudur. Kuru bakliyatları serin bir yerde saklamaya özen gösterin. Direk güneş alan yerlerde böceklenme ve kurtlanma sorunu ortaya çıkabilmektedir.

Makarna

Makarnayı sevmeyen çok az kişi bulunmaktadır. Hem lezzeti hem de doyurucu olması ile genellikle öğrencilerin tercih ettiği makarna en önemlisi de ucuz bir gıdadır. Evinizde stok yapmak için çeşit çeşit makarna türleri alabilirsiniz. Fırında veya kaynatarak yapabileceğiniz farklı makarna yemeği tarifleri bulunmaktadır. Makarna da serin alanlarda saklanması gereken bir gıda türüdür.

Bal

Kaliteli olan ballar uzun sürelidir ve şekerlenme yapmazlar. Bu nedenle evde tatlı niyetine bal bulundurmanızı öneririz. Bal buzdolabında saklanmamalıdır. Karanlık ve serin bir ortamda balı uzunca bir süre muhafaza edebilirsiniz.

Çay, Şeker

Tük kültüründe çayın yeri ayrıdır. Türk çayı kültürünü ve tadını karantina günlerinde de devam ettirebilirsiniz. Çay ve şeker uzun ömürlü yiyeceklerdir. Özellikle çay kuru ve karanlık ortamda muhafaza edildiğinde kolayca bayatlamaz.

Mercimek ve Tarhana

En sevilen çorbaların malzemesi olan mercimek ve tarhana oldukça uzun ömürlüdür. Bu nedenle evinizde mutlaka tarhana ve mercimek bulundurmanızı öneririz.

Betül Kılıç
Este Magazin Editörü
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.