Sigara dumanı KOAH riskini yüzde 50 artırıyor!

17.11.2018
A+
A-

Dr. Güler Göğüş, KOAH hastalığının önlenebilir ve tedavi edilebilir olduğunu söyledi. Güncel tedavi yaklaşımları hakkında da bilgi veren Göğüş, “Haftada 40 saatten fazla ve 5 yıldan uzun süreli sigara dumanına maruz kalmak KOAH riskini yüzde 50 artırır” şeklinde konuştu.

Sigara dumanı KOAH riskini yüzde 50 artırıyor!

Dünya Sağlık Örgütü Küresel Hastalık Yükü 2015 çalışmasına göre, tüm dünyada KOAH kaynaklı ölüm sayısının 3,2 milyon olduğunu dile getiren Medicana Kadıköy Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Güler Göğüş, “KOAH’ın önümüzdeki 30 yılda daha da yaygınlaşacağı ve 2030 yılına kadar KOAH ve ilişkili nedenlerden ölümlerin yılda 4,5 milyonu aşacağı öngörülmekte. Bu öngörüler doğrultusunda her yıl Kasım ayında KOAH ile ilgili bilinçlendirme dünyada ve ülkemizde yapılmaktadır” diye konuştu.

En belirgin faktör sigara
Hastaların, ‘40 yaşıma geldim kolay yoruluyorum, öksürük ve hırıltı 15 gün sürüyor, merdiven çıkarken zorlanıyorum, son dönemde efor kapasitem azaldı’ gibi şikayetleri bulunduğunu söyleyen Göğüş, “Bu ve bunun benzeri şikâyetlerin olduğu kişilerde KOAH hastalığı saptanmaktadır. Ancak KOAH için ispatlanan en kesin risk faktörlerinden biri de sigaradır. KOAH gelişiminden yüzde 80-90 oranında sigara içimi sorumludur” dedi.

Göğüş, “Sigara içmeyenlere göre içenlerde KOAH gelişme riskinin 9.7-30 kat arttığı, KOAH nedeniyle gerçekleşen ölümlerin erkeklerde yüzde 85’inden, kadınlarda ise yüzde 69’undan sigara içiminin sorumlu olduğu bildirilmiştir” diye konuştu.

ETİKETLER: ,
Este Magazin
Güncel Estetik, Sağlık ve Kültür & Sanat Haber Portalı
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.