Estetik yaptıracağınız burnun yüzünüze uygun olduğunu anlama yolu

17.11.2018
A+
A-

Yüzünüze göre burnumuz nasıl olmalı, istediğimiz burun, acaba yüz yapınıza uygun mu, Rinoplasti (burun estetiği) ameliyatı olmadan önce uzmanının önerilerine bir bakın deriz.

Estetik yaptıracağınız burnun yüzünüze uygun olduğunu anlama yolu

Burnun, kemerli, büyük, geniş veya ucunun düşük olması gibi nedenler, bireyleri mutsuz edebiliyor. Daha çekici ve güzel gözükme isteği de, rinoplasti (burun estetiği) ameliyatlarına olan talebi arttırıyor. İstatistiklere göre, estetik ameliyatlar arasında Rinoplasti, dünyada ve ülkemizde sık yapılan ameliyatların başında geliyor.

Peki burun estetiğinde nelere dikkat etmek gerekiyor, istediğiniz burnun size uygun olup olmadığını nasıl anlarsınız? Kulak Burun Boğaz ve Burun Estetiği Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Seçkin Ulusoy, sağlıklı ve doğal bir burun için kriterleri açıkladı

1-Burun, içi ve dışı ile bir bütündür. Burnun için ve dışı, operasyonu yapacak cerrah tarafından birlikte ele alınmalıdır. Örneğin, burun küçültmesi yaparken, eğer burnun içindeki kemikler ve etler önemsenmezse, nefes yolu tıkanırsa, bu ameliyatın sağlığa dönük başarısından söz edemeyiz, burun kozmetik anlamda güzel bile olsa. Amaç, sağlıklı nefes alan ve doğal görünen bir burun olmalıdır. 

2-Ameliyatın sonunda, solunum fonksiyonları sorunsuz olmalıdır. Eğer burunda, kıkırdak ve kemik eğriliği veya burun etleri varsa, ameliyat sırasında düzeltilmelidir. Ülkemizdeki her 2 kişiden birisinde, deviasyon dediğimiz burun içi kıkırdak veya kemik eğrilikleri var. Bu eğrilik, sağlıklı nefes almayı engellerken, uyku apnesi ve aşırı horlama da yapabiliyor. Ameliyat esnasında bu konularda çözüme kavuşturulmalıdır. 

3Bireye özel, yüzü ile uyumlu, doğal bir burun tasarlanmalıdır. Tasarlanan burun, yüzün şekli, gözler, dudaklar ve hatta mimikler ile uyumlu olmalıdır. Burnun, ucu, kökü ve orta bölümü de kendi içinde orantılı durmalıdır. Bu arada, güzel ve doğal yapılmış bir burnun, estetikli gibi durmayacağını bilmemiz gerekiyor. Ameliyatın öncesinde, bilgisayarda tasarlanan yeni burnunuza ilişkin, doktorunuz ile hemfikir olmalısınız.   

4-En önemli konulardan birisi, rinoplasti (burun estetiği) ameliyatınızı yapacak doktorun seçimidir. Burnun, içine ve dışına hakim olan bir doktor tercih edilmelidir. Doktorun, burun estetiği ameliyatlarındaki tecrübesinin yanında, daha önce yapmış olduğu ameliyatları incelenmelidir. 

ETİKETLER: ,
Este Magazin
Güncel Estetik, Sağlık ve Kültür & Sanat Haber Portalı
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.