Afro Saç Ekimi Anlatıldığı Kadar Zor Mu?

Afro Saç Ekimi Anlatıldığı Kadar Zor Mu?

Türkiye’de Afro -Amerikan Saç Tipi Ne Kadar Biliniyor?

Günümüzde saç dökülmesi yaş, cinsiyet, ırk kısıtlaması olmaksızın yoğun bir biçimde tecrübe edilmektedir. Buna karşın, saç kaybını tetikleyen sayısız unsuru alt etmek modern teknolojinin de desteğiyle git gide kolaylaşmaktadır. Ancak ilerleyen teknik olanakların kolaylaştırmadığı bir teknik halen mevcuttur. Afro saç ekimi uygulaması yapısı itibariyle saç restorasyonunu sağlamada halen zorluğunu sürdürmektedir. Peki nedir bu afro saç ekimi? Diğer saç ekimlerden teknik ve fiyat olarak farkı nedir? Yazımızda bunun detaylarını bulabiliriniz.

Afro – Amerikan Tipi Saç Nedir?

Saç tipleri ırklara göre üç kategoride sınıflandırabilir. Bu kategoride Kafkas, Asya ve Afro adlarını görebilirsiniz. Kafkas saç tipi Avrupa saç tipi olarak bilinir. Asya tipi saçlar ise en yaygın görülen saç tipi olarak bilinir.  Afro saç, kendi doğasına göre kıvrımlı, yüksek hacimli ve dalgalıdır. Sıradan bir kişinin kafasında yaklaşık 150.000 saç teli bulunmakta iken, afro saç tipine sahip birinde bu oran 100.000 saç telidir.

Saç teli sayısının daha az olmasına rağmen, saçın kendi doğası gereği kıvrımlı ve hacimli oluşu daha yoğun bir saç görüntüsünü sağlamaktadır. Afro saç ayrıca uzama hızı olarak diğer saç türlerine göre daha düşük hızda ilerler, afro saç tipi 0.9 cm uzamasıyla en yavaş uzayan saç tipidir. Afro saçtaki kıvrımlı, kıvırcık görünümü üst deri altındaki tabakadan kıvrımlı köklerin çıkmasıyla oluşur.

Afro saç tipi Afrika ya da Karayip kökenli olan siyahi kadın ve erkeklere aittir. Halk arasında afro tipi olarak adlandırılan, bu saç türü aslında kıvırcık saçlı insanlar için söylenmektedir. Afro saçın temel özellikleri diğer saç tiplerine göre farklıdır. Yapısı gereği düz saçlara göre daha kuru olan afro saç tipi daha fazla neme ve sebuma (saç derisi tarafından saçı korumak adına üretilen bir yağ) ihtiyaç duymaktadır. Sebum afro saç tipinin kıvrımlı yapısından, saç boyunca rahatça her kısma ulaşamaz. Afro saç tipinde frontal saç çizgisi Kafkas ve Asya’dan farklı olarak çok daha düz bir biçimdedir.

Afro Saç Ekimi Türkiye’de Yaygın Mı ?

Türkiye son yıllarda saç ekimi konusunda fiyat politikası ve güncel tedavi modellemelerini takip edişiyle, saç ekimi uygulamasında önemli bir konuma sahip oldu. Bunun meydana gelmesinde her saç tipine ve talebe uygun kolaylıklar sağlanması da oldukça etkili oldu. Yapısı gereği benzersiz özellikler içeren afro saç tipi içinde yine en uygun tedavi modelleri geliştirildi. Bu tip saçta da tıpkı düz saçlarda olduğu gibi dökülme yaşanabilir. Bu saç tipine sahip siyahi hastaların en iyi sonuçlara erişebilmesi için, saçın özel yapı ve doğasına uygun saç tedavileri uygulanması gerekir.

Afro Saç Tipinde Dökülme Neden Hemen Fark Edilmez?

Afro saç tipi dökülmesinin diğer saç tiplerindeki saç kaybından farklı bir süreci olur. Diğer saç tiplerinde, bölgesel saç kaybı anında fark edilebilirken, afro saç türünde bu mümkün olmamaktadır. Afro saç tipinde bölgesel saç kaybını saçın doğal yapısı gereği hacimli ve kıvırcık olan saçlar kapatmaktadır. Bir nevi kendi kendini kamufle eden afro tipi saç, müdahale edilmediği sürece saç kaybının yaşandığı bölgenin ciddi şekilde genişleyeceği bir duruma sürüklenir. Saç bu duruma geldiğinde, hacimli olan saçın kendisi dahi, söz konusu alanı kapatamayacak hale gelir.

Afro Saç Tipinde Dökülme Nerede Gerçekleşir?

Bu tür saçlar kendi doğasında farklılık gösterdiği gibi, saç dökülmesi oranı ve saçın döküldüğü bölge olarak da geleneksel saç dökülmesinden ayrı özelliklere sahiptir. Bu saç türüne sahip erkeklerde genellikle kafanın tepe bölgesinden saç dökülmesi başlar. Yine hormonlara bağlı olan dökülmelerde saç çizgisinin geriye çekildiği durumlarda görülür.

Afro saç tipine sahip kadınlarda ise sıkı örgüler ve de çeşitli kimyasallardan ötürü traksiyon alopesi (saç çizgisin çekilmiş olduğu kellik) ve skatrisyel alopesiler (kıl foliküllerinde sürekli yıkım) meydana gelmektedir. Özellikle düzleştirici için kimyasalların sık tercih edilmesi afro saç tipine olan sahip kadınlarda saç kaybını yaygın hale getirmiştir.

Afro Saç Tipinde Saçlar Neden Dökülür?

Görsel anlamda kıvırcık ve yoğun bukleli saçlara sahip olmak ayrıcalıklı olsa da, gündelik kullanım için saç düzleştirmeye ihtiyaç duyulmaktadır. İşte afro saç tipine sahip olan kadınlardaki saç dökülmesinin temel sebeplerinden biri de, bu düzleştirme işleminden kaynaklanmaktadır. Afro saç tipine sahip olan kadınlar, saçın kıvrımlı yapısını düzleştirmek adına ya kimyasal saç düzleştirici ya da sıkı sıkıya yapılan saç örgülerine başvurmaktadır.

Yüksek sıcaklıktaki bu düzleştiriciler zaten kuru ve nem oranı düşük olan afro saç tipine oldukça zarar vermektedir. Yine gündelik kullanımda farklılık olması yapılan çok sıkı örgüler de afro tip saçı ciddi şekilde yıpratmaktadır. Bu uygulamalar uzun süre boyunca devinim halinde tekrar ederek, saçın köklerine ciddi zarar vermektedir. Bu zararı ifade edebilmek için, CCCA ( Central Centrifugal Cicatricial Alopecia = Merkezi Santrifüj Sikatrisyel Alopesi ) tabirini kullanabiliriz. Bu, bölgesel saç kayıplarını ifade etmek için kullanılır.

Erkeklerde de yine ısıya bağlı ama kadınlardan farklı bir sebeple saç dökülmesi görünür, yoğun gün ışığı ve güneşe maruz kalmak tepe bölgeden afro saç tipine sahip erkeklerde ilk önce seyrekleşme ardından ciddi saç kaybı yaşanacak bir saç dökülmesi sürecini beraberinde getirir. Afro saç tipine sahip erkeklerde – Androgenetik Alopesi –“AGA” saç dökülmelerinin aynısı görülür. Erkek tipi kellik olarak da ifade edilen bu durumun içerisinde öncelikle alın bölgesindeki saç çizgisi geriye doğru çekilmektedir, ardından giderek tepe bölgesinin incelip açılmaktadır.

Bu tip saç dökülmesi DiHidroksi Testosteron (DHT) duyarlılığına bağlı olarak değişen oranlarda görülen bir tür saç kaybıdır. Hormonlar ve genetiğin etkisinin oldukça sık görüldüğü bu tür saç kaybı erkeklerin yarısında vardır. Kadınlarda ise bu tür saç kaybının menapoz döneminde görülme sıklığı artmaktadır.

Afro Saç Ekimi

Etnik Saç Ekimi Nedir?

Saç ekimi uygulaması yapılacak olan hastalarda farklı konumlarda saç büyümesi ile karşı karşıya gelinebilir. Hastaların doğal saç büyümesini baz alarak saçlarını istedikleri gibi şekil verebilmek adına etnik saç ekimi uygulaması yapılır. Bu bağlamda geleneksel Fue Afrika saç tipinin farklı gereksinimlerini karşılama adına etnik saç restorasyonunda kullanılırken, Fut işlemi ise cilt üstü ve altındaki afro saçına özgü bulunan kıvırcıklığı gidermek için tercih edilmektedir. Afro tipi saç ekiminde en önemli ayrıntı doğal ve yoğun bir görünüm sağlayabilmek için özel bir çalışma yapılması, her iki metot ve ihtiyaç içinde geçerlidir.

Afro Saç Tipine Sahip Erkeklerde Saç Ekimi Nasıl Olur?

Saçın doğal yapısının gereği afro saç tipine haiz olan erkekler Kafkas ve Asya erkeklerinin tam aksine belirli özellikler gösterir. Saçın doğal olarak kıvırcık yapısı her saç ekimi modellemesinin yapılmasına engel teşkil eder. Örneklemek gerekirse, kıvırcık saçlı bir siyahi erkekte Fue (foliküler ünite ekstraksiyonu) oldukça zor olacaktır. Bunun için Fue yerine Fut (foliküler ünite transplantasyonu) uygulaması yapılabilir.

Afro Saç Tipine Sahip Kadınlarda Saç Ekimi Nasıl Olur?

Afro saç tipine sahip olan kadınlardaki saç dökülmesi erkeklerden farklı sebeplerden kaynakladığından saç ekimi olarak da daha hassas uygulama yapılması gerekmektedir. Saç foliküllerinin Fue tekniğinde çıkarılması zordur, çünkü deri altında kıvrımlar saç kökünde devam etmektedir ve düz kesici bir punch ile kıvrılmış olan saç kökü zarar görmeden çıkarılmalıdır. Saç köklerinin derinliği de işleme zorluk katmaktadır ama asıl farklılık kadınlar yüksek ısıya maruz bıraktıkları saçlardan sağlıklı greftler çıkarabilmede kendini gösterir. Yüzeye yakın köklerin alımı daha kolaydır. Fut tekniğinin keloid riskine karşın kadınlarda da Fue tekniği estetik ve greft sayısı açısından olan tüm risklerine karşın tercih edilmektedir.

Afro Saç Tipinde Neden Çoğunlukla Fut Yöntemi Tercih Ediliyor?

Eski şerit yöntemi denilen Fut un çoğunlukla tercih edilme sebebi afro saç tipindeki kıvırcık yapıdır. Kıvırcık saç cilt altında kıvrık bulunduğundan foliküler ünite ekstraksiyonunda (Fue) kullanım açısından zorluk çıkarır, çünkü buklelerin saç grefti büyüktür ve bu sarılmasına engel teşkil eder. Saç kıvrımlı olduğundan mikro motor ile kökler alınacakken, komşu olan saç köklerinin zarar görmesi yüksek ihtimaldir. İyileşme süreci çok daha uzun olmasına karşın Fue ye nazaran Fut yönteminin tercih edilmesinin sebebi durum budur.

Afro Saç Ekimi İçin En İyi Teknik Hangisidir? Fue Mi? Fut Mu?

Saç ekimi yaptırmak her hastanın öğrenmek istediği gibi, afro saç tipine sahip hastalarda kendileri için en uygun yöntemin ne olduğunu operasyondan önce araştırırlar. Operasyondan evvel saç nakline uygun olup olmadığınız uzman hekimin kararıyla belirlendikten sonra, sıra yöntemler konusunda karar vermeye gelir. İki yöntemden hangisinin daha iyi olabileceğine karar vermek adına, her iki yöntemin temel özelliklerine – yani çıkış noktalarına bakmakta fayda vardır.

Fue yöntemi foliküler üniteyi temel alan bir işlemdir. Foliküler ünite tabirini ise 4-5 kıl folikülü ve 20 kıldan oluşan küçük bir doku parçası olarak açıklayabiliriz. Fue de amaç, bu birimleri yine cerrahın oluşturacağı küçük deliklere nakletmektir. Daha az yara oluşumu olma sebebi işlemin bu özelliğinden kaynaklıdır. Fut ta ise başın arkasından bir kulaktan bir diğer kulağa kadar uzanan donör alandan bir deri şeridi çıkarılmaktadır. Bu deri şeridi 1-1.5 cm kadar olabilir ama kalıcı olarak yara izi olacaktır. Bu ileride saçın üstünü kapamasıyla belirgin görülmeyecektir.

Saç yapısı ve kişinin genetik özelliklerine göre farklılık gösterse de, Fue uzun vade de daha kolaylık sağlayacağından, cerrahi sıkıntıları doğurabilecek Fut a göre daha elverişlidir. Fut uygulamasının ardından afro saç tipinde olan hastalarda küçük bir cilt yarası daha büyük, belirgin yaralara dönüşebilir.

Oluşabilecek bu yara izine “keloid” (yanık gibi görünen kalın şişkin bir yara izi ve deri yüzeyinin altında topaklara, yol açan bir yara türü) denmektedir. Fut uygulamasında keloid riski ve yine söz konusu uygulama bölgesindeki enfeksiyon riski daha yüksektir. Fut ta afro tipi saçlı kişilerde cilt yapısı gereği daha fazla skar (yara) dokusu oluşma ihtimali yüksektir. Ancak Fue için greft alımında başarılı olabilecek deneyimli ve uzman bir hekim seçilmesi gerekir. Çünkü, greft alımı afro saç tipinde diğer saç tiplerinde olduğundan çok daha zor gerçekleşmektedir.

Afro Saç Tipi Üzerinde Saç Ekimi Kritik Mi?

Afro saç tipinde, ekim sırasında saç derisine aktarım yapılırken doğru açıyı bulmak çok önemlidir. Çünkü saçın kıvrımı köke kadar uzanarak doğru açıyı bulmayı güçleştirir. Yine afro saç tipinde, epidermis doku yapısının farklı oluşu, saç ekimi sırasında daha fazla baskı uygulama zorunluluğunu beraberinde getirecektir, bunlar saç ekimini diğer saç tiplerinde olduğundan daha engebeli bir sürece dönüştürmektedir.

Afro saç tipi doğası gereği, eğer yanlış ekilirse kümelenmeye oldukça yatkındır ve estetik açıdan uzun vadede ciddi sıkıntılar oluşturabilir. Bütün bu olumsuzluklar, afro saç tipi üzerindeki, saç ekiminin kritik olduğunu niteler şekildedir. Bu sebeple, saç ekimi işlemi için, uzman bir ekibin desteği almak önemlidir. Bu saç tipi için, yapılacak olan saç ekimi işleminde en hayati faktör saçların analizi aşamasıdır , zira bu aşamada kafa derisi ve ekim açısı için gerekli olan gidişat şekil alacaktır.

Kıvırcık saçlar yapısı gereği greft sayısı konusunda hekime sorun çıkaracağından, greftin derinliği açısından da, greftlere zarar vermeden alım yapabilmek için de hastanın saç yapısını, işlem öncesi doğru analiz etmek, işlemin başarı oranını ciddi şekilde etkileyecektir.

Etnik köken ve saç yapısı arasında doğru olan bir uygulama yapabilmek için doğru bağlantı kurulması en önemli çıkış noktasıdır. Estetik açıdan hastayı uzun vadede tatmin edecek sonuçlar için cerrahi müdahaledeki incelikler büyük rol oynar. Afro saç tipinde saçın doğal olarak daha yavaş hızda uzamasından ötürü sonuçları görme ve değerlendirmede diğer saç tiplerine göre daha uzun sürede gerçekleşecektir.

Afro Saç Tipini Ayrı Kılan Özellikleri Nelerdir?

Afro tip saçta folikül içeren birimler Asya ve Kafkas tipi olan saçlarla mukayese edildiğinde daha büyüktür. Saçın doğası gereği, kıvırcık yapısı kökünün de şeklini değiştirmektedir. Bu nedenle kıvırcık yapıdaki bu kökler donör alandan ekim alanına yerleştirilmek istendiğinde diğer saç ekimlerinden daha fazla bir oranda deride travma olmaktadır. Afro saç tipinde kökler de küçük olduğu için, punchlarla çıkarılırken, folikül birimin kendisi de ciddi zarar görebilir.

Afro saç tipinde, kendi yapısı dahilinde sık bukleleri ve kıvrımları içermesiyle, bu saç tipini Asya ve Avrupa saç modellerinden farklılık gösterir. Afro saç tipi daha çok Afrika kökenli siyahi insanların saç tipini temsil etmektedir. Doğal yapısı gereği saç ekimi akabinde uzama işlemi diğer saç tiplerinden farklı bir biçimde ve daha uzun süre içerisinde gerçekleşir. Saç, kıvrım ve bukleler şeklinde uzayacağından, diğer saç tiplerine göre daha uzun sürede gerçekleşebilecek bir uzama söz konusu olacaktır. Afro saç tipinde ekim esnasında diğer saç tiplerine nazaran daha az greft sayısı ile daha yoğun bir saç sonucu için işlem yapılır, bu yoğunluk saçın kendi bukleli ve kıvırcık şeklinden kaynaklanmaktadır.

Afro Saç Tipinde Neden Kritik Boyutta Saç Dökülmesi Olur?

Afro- Amerikan saçlarla alakalı en büyük dezavantaj saçın doğal yapısı gereği yoğun, kıvırcık ve de bukleli olduğu için saç kaybını başlatan saç seyrekliğini ilk aşamalarını kapattığından, ilk başta saç dökülmesi anlaşılamaz. Anlaşıldığı noktada ise saç seyrekliği ve saç kaybı şiddeti çok ileri seviyeye erişmiş olur. Bu sebeple afro saç tipinde olan dökülme, ekim işlemine karar verildiğinde kritik bir boyuttadır.

Neden Her Klinik Afro Saç Ekimi Yapmaz?

Afro saçlar hem kök hem de uzama şekli ile diğer saç türlerinden keskin bir karakteristik ile ayrılmaktadır. Afro saç tipinde, saç ekimini bu kadar zor kılan durum saçın ekilmesi değil, donör bölgeden saçın alındığı kısımdır. Deri altında kendi doğal yapısı gereği kıvrım ve bukleleri olan afro saç tipinde, greft çıkarılırken hekimler için zorlayıcı bir deneyime sebep vereceğinden, her klinik afro saç  tipi için saç ekimi yapmaz.

Yine afro saç tipinde ekim yapan klinikler için bir diğer sorun da, uygulanacak olan yöntemdir. Kıvrımlı hatlar ve daha büyük köklere sahip olan afro saçlar greft çıkarımına kolay olanak sağlamadığı için Fut yöntemini tercih eden klinikler daha fazla sayıdadır. Ama Fue yöntemi yerine Fut tercih edildiğinde siyahi deri altında keloid olarak tanımlanan kalın şerit yanığa benzer yaraların oluşma ihtimali yüksek olacaktır.

Afro Saçta Tipinde Saçın Büyümesi Ne Kadar Zaman Alır?

Diğer saç türlerine göre zorlayıcı bir yapısı olan afro tipi saçta, saç ekimi akabinde yaklaşık bir seneye kadar büyüme gerçekleşecektir. Erkeklerde bir seneyi bulan bu süre kadınlarda ise yaklaşık 18 aya kadar sürebilir. Saçın uzama oranı diğer saç tiplerine göre düşük olduğundan bu süreler 15-20 ay arasında da gerçekleşebilir.

Afro Saç Tipinde Fue Uygulaması Ne Kadar Sürer?

Fue uygulaması için bir seans yaklaşık olarak 7-8 saat kadar sürmektedir. Tek seans içinde ortalama 5000 greft eklenebilmesi hedeflenir, yapısı gereği afro tipi saçlarda bu greft sayısı değişiklik gösterebilir, ekimin akabinde ilk sonuçlar 3 ay, uzun vadedeki belirgin sonuçlar ise yaklaşık 1-1.5 senede kendini gösterir.

Afro Saç Tipinde Fut Uygulaması Ne Kadar Sürer?

Fut uygulaması için bir seans yaklaşık 4-7 saat kadar sürmektedir. Tek seans da kökler topluca alınacağı için Fue yöntemine göre daha kısa sürelidir. Bir seans içinde 2000-4000 greft eklenebilmesi hedeflenir.

Afro Saç Ekiminden Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Saç ekim işleme daha zorlu geçen afro saç tipi için pek tabi, saç ekimi ardından uygulanacak olan bakımda önemlidir. Verilen talimatlara tam anlamıyla uymak hem sağlıklı saç büyümesini, hem de saçın sağlıklı şekilde yoğunlaşarak tekrar canlanmasını ve de uzamasını sağlayacaktır. Yapmamanız gerekenler arasında altını çizmek gerekirse,

  • Saç ekiminden sonra ortak kullanım alanlarında bulunmamanız gerekir, özellikle havuz ve yüksek ısıya maruz kalacağınız buhar banyosu, hamam, sauna kullanmanız yasaktır.
  • Her ne sebeple olursa olsun, başını eğmemeniz gerekmektedir, buna uyku ve oturduğunuz pozisyon da dahildir, başınızın dik pozisyonda olmasına özen göstermelisiniz.
  • Beslenme, yine saçınızın sağlıklı büyümesini ve bunun akabinde uzamasını etkileyecektir, tercih edeceğiniz yiyecekler vitamin ve de mineral yönünden zengin içeriğe sahip olmalıdır.
  • Saç ekimi akabinde alkol ve sigara kesinlikle tüketilmemelidir, saç ekiminin ardından bir hafta tamamlandığında tütün ve alkol ürünü tüketebilirsiniz.
  • Diğer saç ekimlerine göre daha sıkıntılı bir işlem olacağından kendinizi fiziksel olarak zorlayacak olan aktivitelerden kaçınmanız gerekir, özellikle sportif faaliyetler, saç tedavinizde ciddi olumsuzluklar meydana getirebilir.
  • En önemlisi de, saç ekiminizin tamamlanmasının ardından ekim yapılmış olan bölgeyi 48 saat boyunca tamamen kuru tutmanız gerekir, doktor talimatı olmadan asla yıkama ve benzeri bir uygulama yapmamalısınız.

Afro Saç Tipinde Nasıl Sonuçlar Elde Edilir?

Saç ekimi sonrası afro saç tipi, diğer saç tiplerine göre çok daha dolgun görünebilir, bu saçın kıvırcık yapısından kaynaklıdır. Saç greftleri donör bölgenin biraz uzağına yerleştirilerek kıvırcık ve bukleli saçın hacminin doldurabileceği alan yaratılır ve yeni çıkan saçlar bu şekilde daha gür şekilde çıkacaktır.

Afro Saç Tipinde Saç Ekimi Ücret Nedir ?

Afro saç tipi için ekim yapabilmek oldukça zor bir işlemdir, gerek greftlerin alımı, gerekse de aktarım yapabilmek itina gerekir, işlem öncesi yapılan analizler de işlem ve işlemin gidişatı daha net belirleyeceğinden, tüm bunlar afro saç ekimininin maliyetine yansımaktadır. Fut yöntemi için 9000 TL-10000TL, Fue yöntemi için ise 10000TL-16000 TL arasında bir ücret aralığı söz konusudur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.