Ameliyatsız Göz Kapağı Estetiği: Plexr

19.08.2018
A+
A-
Ameliyatsız Göz Kapağı Estetiği: Plexr

Son yıllarda moda olan ameliyatsız non invaziv yöntemlerden lazerlerden sonra kendinden söz ettirmeyi başaran Plazma ile çalışan Plexr cihazı yan etkisi az, emniyetli ve oldukça uygun maliyetli tedavi seçeneği olarak karşımıza çıkmaktadır. Ameliyatsız göz kapağı haricinde de estetikte ve dermatolojik problemlerde başarı ile kullanılabilen Plexr cihazının güç kaynağı Plazma nedir?

Maddenin 4. haline plazma denir. Madde katı haldeyken enerji verilirse önce sıvı sonra da gaz haline geçmektedir. Gaz halindeyken enerji vermeye devam edersek o zaman Plazma elde etmiş oluruz. Kısaca iyonize atmosferik gaz da diyebileceğimiz bu enerji arkıyla çeşitli uygulamalar uzunca bir zamandır sanayide yapılagelmektedir. Sağlıkta ise bunun kullanılabileceği alanlar çevre dokulara zarar vermeksizin istenmeyen doku veya hücre topluluklarının ortamdan uzaklaştırılmasıdır. Plexr plazma ile çalışan non ablativ soft cerrahi yada soft surgery cihazıdır. Deri yüzeyinde bulunan bazı hastalıkların ve problemlerin tedavisinde kullanılır. Cihazın uygulama ucunda oluşan enerji ile hedef dokudaki potansiyel farkından dolayı ortamdaki atmosferik gazlardan oksijenin iyonizasyonu ile ark oluşmakta ve bu sırada yaklaşık 1800 C sıcaklık oluşmaktadır ki bununla yüzeyde bulunan istenmeyen dokular süblime olmaktadır. Süblimasyon epidermisteki yani üst derideki keratinosit dediğimiz hücrelerin buharlaşmasına denir. Lazer ve koterlerden en önemli farkı çevreye ve subkütan dokulara istenmeyen herhangi bir enerji veya ısı akışı olmamasıdır. Böylece yan etki profili de oldukça düşük olmaktadır. Bu işlemleri uygulamak için enerji olarak 3 farklı seviye kullanılır: düşük enerji ile göz kapağı işlemleri blefaroplasti, deri lekeleri, küçük siğiller, aktif akne, kırışıklıklar ve periumblikal çatlaklar, ksantelazma; orta enerji ile biraz daha büyük siğiller ve lezyonlar, daha derin kırışıklıklar yapılabilir; yüksek enerji ile büyük lezyonlar ve keloid gibi zor tedavi edilebilen lezyonlarda kullanılır.

Plexr kimlerde kullanılır?

Plexr, alt ve üst göz kırışıklıklarından şikayetçi olan ameliyat olmakla olmamak arasında kararsız kişilerde, yüzde smoker line dediğimiz üst dudak kırışıklığı olanlarda boyun kulak önü çizgilenmeleri ve kırışıklıklarında, güneş ve hamilelik lekesi gibi leke sorunu olanlarda, akne skarı ve benzeri yara izlerinde, akne tedavisi ile yüzeyel siğil ben vb. alınmasında, keloidlerde yaş cinsiyet farkı olmaksızın kullanılabilen bir cihazdır.

Uygulama şekli nasıldır?

İyi bir fizik muayene ile rahatsızlık tespit edilir. Endikasyon sınırları içindeyse uygulama için lokal anestezik kremlerle 30 dakika uyuşturulur. Yüzey zefiran veya benzeri bir dezenfektanla temizlenir, yapılacak bölgedeki lezyonlarda sadece çıkıntılı yüzeylerinde süblimasyon işlemi yapılır. Spotlar bölgeye göre en fazla 1-2 saniye olacak şeklide bölge tamamen tarandıktan sonra buz uygulaması yapılarak işlem tamamlanır. Göz kapağında ödem oluşabilir, onun için özel antihistaminik ve antienflamatuar göz damlası günde 3 defa kullanması önerilir. Temizlik için saf sabunlar, bebek sabunları ile temizleme önerilir, kozmetik vb. veya ilaç kullanılmaz. Mutlaka fondötenli kapatıcılar yapılan lezyon görünmeyecek şekilde kullanılmalıdır. 1 hafta 10 gün içinde kabuklanmalar tamamen dökülür, alttan pembe epitel ortaya çıkar, bu dönemde de güneşten korumak çok önemlidir.

Yan etkisi var mıdır?

Ameliyatsız Blefaroplasti için her gün mutlaka sabunla çok hafif bastırmadan temizlenmesi ve damla kullanılması önemlidir. Yeni deri oluşumunun post inflamatuar hiper veya hipopigmentasyon oluşma riskinden dolayı güneşin olumsuzluk yaratan UVA ve UVB’den kesin olarak korunması gerekmektedir. En önemli yan etkisi işlem sonrası oluşabilecek lekedir. Bunun haricinde önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Avantajları nelerdir?

Plexr göz kapakları ameliyat olma sınırına gelen fakat ameliyat olmaktan çekinen, bu durumdan rahatsız olan kişiler için çok güzel bir seçenektir. Aynı zamanda botoks vb. yapılmasına rağmen bazı göz kapaklarında sarkmalar ve kırışıklıklar yeterince düzeltilemez. Bu kişilerde de kombinasyon tedavisi olarak düşünülebilir. Sadece lokal anestezik kremler ile uyuşturularak yapılabilen ve kısa sürede iyileşme, ağrı ve acı gibi işlem sonrası sorunu olmayan yan etkisi olmayan bir tedavi seçeneğidir. Yine dudak üstü sigara çizgilerinde dolgu vb. ile kırışıklıkları ortadan kaldırmak kolay olmuyor ve etkisi kısa sürüyor. Bu bölge tedavisi içinde 1-2 seneye varan iyileşme iyi bir alternatiftir. Boyun bölgesi kırışmaları ve sarkmaları da daha uzun sürelerde bu yöntemle sorun olmaktan çıkabiliyor. Lekeler başlı başına bir sorun, çeşitli leke çıkaran kozmetikler ilaçlar kullanılmasına lazer vs. yapılmasına rağmen bazen inatçı lekelerle baş edebilmek mümkün olmuyor. Plexr ile plasma enerjisi yüzeyel lekelerde 1 seansta derin yani dermal olan lekelerde 2-3 seansta çözüm olabiliyor, tabi hepsi için geçerli olan çok iyi kapatıcı koruyucu kullanmak şartıyla…

Akne izleri, kırışıklıklar kaç seansta iyileşme sağlar?

Ortalama olarak ayda bir yapılan seanslarla 1-3 seans diyebiliriz. Gençlerde ve kırışıklıkları henüz ameliyat olma seviyesine gelmemiş göz kapaklarında 1 seans yeterli olabiliyor. Tamamen kişinin ve kırışıklıkların  durumuna göre seans süreleri değişmektedir. Herhangi bir yan etkisi olmadığı için sorunun durumuna göre gerektiği zamanlarda uygulanabilme seçeneği sunması da ayrı bir avantajı…

Ne kadar süre kalıcı olur?

Göz kapağı için ameliyat olanlarda verilen kadar süre verebiliriz yani 3-5 yıl… Tabi daha erken de sorun oluşabilir ama 2. seansın sakıncası yoktur.  Lekeler en zor tedavi olan ve baş ağrıtan sorundur. Çok iyi korunurlarsa aynı yerde olmaz, kırışıklıklar içinse yaşa ve duruma bağlı olarak 1-2 sene ortalama süre verilebilir. Akne ve yara izi gibi skar dokularında sorunun genişliğine ve derecesine göre birkaç seans tedavi gerekebilir. Tekrarlama olmaz bunlarda. Yüzeyel benlerde ve siğil gibi lezyonlarda genelde tek seans tedavi yeterlidir, tekrarlama olmaz.

Uygulanması zararlı olan durumlar var mı?

Sadece otoimmün dediğimiz bağışıklık sistemi bozuk olanlarda, kronik cilt hastalığı olanlarda uygulanmaz.

Hangi durumlarda kullanılmasını öneriyorsunuz?

Plexr’in en etkili olduğu rahatsızlıklar (ameliyatsız blefaroplasti) alt ve üst göz kapağı kırışıklıkları başta olmak üzere, yüzdeki kırışıklık ve sarkmalar, lekeler (güneş, hamilelik), akne izleri ve yara izleri skar dokusu, akne tedavisi, epidermal yani yüzeyel benler ve siğillerde tercih edilebilir.

Dermatoloji Uzmanı

Dr. Deniz Koral

Este Magazin
Güncel Estetik, Sağlık ve Kültür & Sanat Haber Portalı
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.