Dental Turizm Nedir?

13.01.2021
A+
A-
Dental Turizm Nedir?

Dental turizm, ağız ve diş sağlığı hizmeti almak için yurt dışından ülkeye ziyaretçi gelmesi olarak tanımlanabilir. Ülkemizde son yıllarda dental turizmin önemi daha da arttı. Son derece başarılı diş hekimlerinin hizmet verdiği Türkiye’de, son teknoloji ile geliştirilen tıbbi cihazlar ve yeni teknikler kullanılıyor. Bu durum Türkiye’nin dental turizmde çok daha ileri noktalara ulaşmasını sağlıyor.

Dental Turizm Nasıl Yapılır?

Dental turizm yapılabilmesi için uygulanabilecek bazı prosedürlerin olduğunu belirtebiliriz. Bu konuda öncelikle hastanın panoramik röntgen filmi gibi çeşitli tetkik sonuçlarını hizmet almak istediği sağlık kuruluşuna göndermesi gerekiyor. Günümüzde dijital ortamda bu işlemin gayet kolay bir şekilde yapılabildiğini belirtebiliriz.

Sonrasında diş hekimi tarafından tedavi planlaması yapılıyor ve tedavi planlaması ile birlikte maliyet bilgisi de hastaya iletiliyor. Şayet hasta tarafından maliyet ve tedavi planlaması onaylanırsa randevu işlemi gerçekleştiriliyor. Hasta da yurt dışından randevusunu da kapsayacak tarihlerde ülkeye giriş yapıyor.

Dental Turizmde Türkiye’nin Avantajları

o   Türkiye’de FDA ya da CE onaylı tıbbi cihazlar kullanılarak hizmet veriliyor

o   Sunulan sağlık hizmeti Avrupa standartlarındadır

o   Türkiye’de tedavi masrafları pek çok ülke ile kıyaslandığında çok daha düşüktür

o   Ülkemizde turistlerin randevu alabilmesi için haftalarca beklemeleri gerekmez, kısa zamanda randevu işlemleri yapılabilir

o   Pek çok ülkeden Türkiye’ye ulaşım son derece kolaydır

Dental Turizm Nasıl Geliştirilebilir?

Dental turizmin geliştirilmesinde en önemli faktörlerden biri bilinirliktir. Mutlaka ülkede sunulan hizmetlerin biliniyor olması gerekir. Aynı zamanda başarılı ekiplerin oluşturulması da büyük önem taşıyor.

Dental Turizmde En Çok İstenen Hizmetler Nelerdir?

  •    Estetik diş dolgusu
  •    Diş beyazlatma
  •    İmplant
  •    Ortodonti
  •    Estetik lamina
  •    Dijital gülüş tasarımı
  •    Diş protezleri

Elbette yukarıda sıralanan listeye yeni maddeler de eklenebilir. Daha spesifik tedaviler ya da işlemler için de her yıl çok sayıda t-yabancı turist rotasını ülkemize çeviriyor.

Sağlık Turizminde Dental Turizminin Payı Nedir?

Yapılan araştırmalar dental turizmin ülke turizmindeki payının % 25 dolaylarında olduğunu ortaya koyuyor. Elbette tanıtım çalışmalarının yapılması sayesinde turizm pastasında dental turizmin payı daha da artırılabilir.

İlginizi çekebilir: Dental spa

Este Magazin
Güncel Estetik, Sağlık ve Kültür & Sanat Haber Portalı
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.