Koronavirüs Şüphesinde Neler Yapmalısınız?

16.03.2020
A+
A-
Koronavirüs Şüphesinde Neler Yapmalısınız?

Koronavirüs şüphesinde neler yapmalısınız, koronavirüs belirtilerini gördüğünüzde ilk yapmanız gerekenleri içeriğimizden sırasıyla bulabilirsiniz.

Son zamanlarda tüm dünyanın korkulu rüyası haline gelen koronavirüs nedeniyle kelimenin tam anlamı ile birçok yerde yaşam durdu. Türkiye’de ilk koronavirüs geçen hafta konuldu. Sonrasında ise şuan güncel bilgiler ile vaka sayısının 18 olduğu açıklandı. Virüsün pozitif çıktığı kişiler yurt dışı bağlantısı olanlar ve Umre’den dönenler oldu. Vaka sayısının artması ile sağlık bakanlığı bir dizi önlem aldı. Bu önlemler ve sağlık bakanlığının yaptığı açıklamaları takip edip uymak her vatandaşın görevidir. Son aylarda Avrupa, Çin, Japonya vb. gibi ülkelerden geldiyseniz, gelenlerle temas halinde olduysanız daha dikkatli olmanız gerekir. Sağlık bakanlığı yurt dışından gelen vatandaşların 14 gün kuralına uymasını ısrarla belirtiyor. 14 gün kuralında bu süre zarfı boyunca evden çıkmamanız ve kendinizi diğer kişilerden izole etmeniz gerekiyor.

Çoğu kişi koronavirüs nedeniyle psikolojik açıdan zor günler geçiriyor. Çünkü bu virüsün belirtileri grip veya soğuk algınlığı gibi kış hastalıklarıyla neredeyse aynı seyirde devam ediyor.  Bu nedenle belirtilere dikkat edip eğer hastaysanız ateşiniz düşmüyor, öksürüğün sürekli artıyor ve özellikle de nefes darlığı çekiyorsanız panik olmadan aşağıdaki işlemleri sırasıyla takip edin.

Koronavirüs Şüphesinde Neler Yapmalısınız?

  • İlk olarak kendinizi diğer insanlardan izole edin. Evde bir odaya kapana bilirsiniz.
  • Daha sonra hemen ağzınıza bir maske takın. Maske virüsün diğer kişilere ve havaya yayılmasını engelleyecektir.
  • Sağlık bakanlığının koronavirüs hattı yani 182 nolu numarayı arayıp durumunuzu belirtin. Burada ki görevliler sizi en yakın sorumlu hastaneye yönlendirecek veya ekip gönderecektir.
  • Bu süreçten sonra size bir test yapılacak. Bu test artık 90 dakika içerisinde sonuçlanıyor. Eğer sizi şüpheli vaka görürlerse uzmanlar karantinaya alacak. Karantina altındayken test sonucuna göre tedavi veya tekrar test yapılabilir.

  • Bu süreçte sabırlı olmanız ve dayanıklı olmanız gerekir. Bu süreçten kaçmak sadece sizi değik etrafınızdaki onlarca kişinin ve onlarında da temas halinde olduğu kişilerin hastalanmasına yol açacaktır.
  • Kendinizde belirti gördüğünüzde başkalarının hakkına girmemek onlara virüsü yaymamak için kendinizi mutlaka izole edin ve gerekli mercilere haber verin. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için c vitamini almayı unutmayın.

Betül Kılıç
Este Magazin Editörü
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.