Otizm Belirtileri Nelerdir? Otizmde Erken Teşhisin Önemi

02.04.2020
A+
A-
Otizm Belirtileri Nelerdir? Otizmde Erken Teşhisin Önemi

Otizm belirtileri nelerdir, otizmde erken teşhisin önemi, çocuklarda otizm tedavisi nasıl yapılır içeriğimizden detayları ile birlikte öğrenebilirsiniz.

Otizm geç fark edilen bir hastalıktır. Otizm hastalığı çocuklu yaşlarında ortaya çıkan erken teşhis ve tedavi edilmediğinde ilerleyip ciddi boyutlara ulaşan bir hastalıktır. Otizm hastalığı sosyal etkileşim, konuşma zorluğu ve geç konuşma, sürekli aynı hareketli tekrar etme, odaklanamama gibi sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Otizm konusunda bilgisiz olan aileler çocuklarının bu davranışlarının normal olduğunu düşünür. Oysa ki bu davranışlar çocuklarda görüldüğünde hemen bir uzmana götürmek gerekir. Çoğu aile çocuklarla ilgilenmeyip onları teknoloji ile bebek yaşlarda baş başa bırakır. Çocukların çok fazla televizyon, tablet ve telefon la haşır neşir olması otizmin ilerlemesine çocuğun iyice kendi içine kapanmasına neden olmaktadır. Otizm belirtileri nelerdir, otizmde erken teşhisin önemi için aşağıya bakabilirsiniz.

Otizm Belirtileri Nelerdir?

  • Belli bir yaşa gelmesine rağmen çocukların hiç konuşmaması,
  • İletişim eksikliği,
  • Sürekli aynı davranışı tekrarlama,
  • Göz teması kurmaktan kaçınma,
  • Sarılma ve öpme gibi eylemlere karşı istemsiz tavırlar,
  • Seslendiğinizde cevap vermemesi ,
  • Daha çok cansız objelerle ilgilenmesi,
  • Yemek yeme bozuklukları,
  • Sürekli televizyon, tablet ve telefon ile ilgilenme gibi belirtiler otizmin en net belirtileridir.

Otizmde Erken Teşhisin Önemi

Otizm erken teşhis edildiğinde çocuklar için önemlidir. Çünkü otizmin erken teşhisi hastalığın ilerlemesini engeller. Yapılan araştırmalar erken teşhis ile tedavi edilen çocuklarının çoğunun normal bireyler gibi davranmaya başladığı göstermiştir. Fakat hastalığın ilerlemesi çocukların hayatlarını ciddi oranda kötü etkilemektedir. Aile olarak çocuklarınızın davranışlarını takip etmelisiniz. Bir sorun gördüğünüzde çocuk geçer, büyüyünce atlatır gibi düşünmek onun kötüleşmesine neden olacaktır.

Otizmde ilgi önemlidir. Otizmli bireyleri sıkmada onlarla ilgilenmek gerekir. İlgisiz kalan otizmli çocuklar daha çok kendi içine kapanır ve daha çok cansız objeler ile vakit geçirir. Bu tarz davranışlar büyüdüğünde sosyal hayata ayak uydurmasını engeller. Otizm ile ilgili okullar vardır. Profesyonel bir şekilde otizmli çocuklara eğitim veren kurum ve kişiler hastalığın ciddi oranda iyileşmesini sağlamaktadır. Unutmayın ki otizmli bireylerde zeka geriliği gibi bir durum söz konusu değildir. Aksine yapılan araştırmalar otizmli bireylerin daha zeki olduğunu ortaya koymuştur. Çocuklarınız geleceği için belli bir yaşa kadar onların davranışlarını izlemeyi unutmayın.

Betül Kılıç
Este Magazin Editörü
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.