Robotik Saç Ekimi Sadece “Marketing” Mi?

Robotik Saç Ekimi Sadece “Marketing” Mi?

En Güncel “Marketing” : Robotik Saç Ekimi 

Günümüz teknolojisinin en güncel “marketing” stratejilerinden biri, robotik saç ekimi olarak karşımıza çıkmaktadır. Sağlık sektöründe birçok operasyona öncülük ettikten sonra, şu an saç nakil alanında boy göstermiştir. Robotik saç ekiminin başarılı sonuçlar sağlayacağı iddia edilmektedir.

Modern teknolojinin pazarlamaya dönük yüzü olan robotik cerrahi, saç nakil tedavilerinde gündeme geldi. Sürekli gelişen teknoloji ve yoğun talep dolasıyla son yıllarda saç ekiminde gelenekselleşmiş olan yöntemlere ek olarak birçok alternatif model oluştu. Bunların bazıları mevcut olan yöntemlerin iyileştirilmesi iken, bazıları ise kuralları yeniden belirleyecek nitelikte oldular. Bu işlevsel yöntemlerin en günceli ise robotik teknolojisidir.

Sağlık sektöründe daha evvel de farklı operasyonlarda kendine yer bulan robot teknolojisi, günümüzde saç ekiminde, kendine bir saha açtı. Mevcut saç ekimlerine güçlü bir alternatif olarak lanse edilen robot teknolojisi tam olarak nedir? Mevcutta bulunan yöntemlerle nasıl bir ayrışım göstermektedir? Bu soruların cevaplarını yazımızın ilerleyen kısımlarında görebilirsiniz:

Robotik Saç Ekimi Nedir?

Robotik saç ekimi, uygulama olarak bir robotun akıllı algoritmalara dayanarak saçların çıkış yönü ve yoğunluğunu hesapladığı sedasyon ve tıraşsız saç ekimini de kendi bünyesinde birleştirdiği bir işlemdir. Bu işlem uzman bir hekim talimatlarıyla ya da bir hekim olmaksızın sürdürülebilir. Son yıllarda gelişimini sürdüren güncel bir saç ekimi yöntemidir.

Robot Teknolojisi Saç Ekiminde Nasıl Ortaya Çıktı?

Saç ekimi uluslararası anlamda en çok başvurulan yöntemlerden birisidir. Ancak ülkelere göre olan fiyat farklılıkları ve hekimlerin tecrübesi anlamında çeşitlilikler vardır. Bu yüzden, az sayıda gerçekleştirilebilen saç ekimlerinde tecrübeli hekimler dudak uçuklatacak ücretler talep edebiliyorlar. Bu ücretleri karşılayamayanlar için, tıbbı personele destek olarak robotik teknolojisi geliştirildi. Hem ekim maliyetlerini azaltmak hem de taleplerin ülke dışına çıkmasını engellemek için robotik saç ekimi bu şekilde sahaya girmiş oldu.

Robotik Saç Ekimi Hangi Aşamalardan Geçer?

Klasik saç ekimi yöntemlerinden “FUE” nun bir çeşidi olan robotik saç ekimi 3 boyut teknolojisini kullanır. Temel anlamda, robotik saç ekimi 4 aşamadan meydana gelir. Bu aşamalar sırasıyla robotun donör bölgeyi taramasını, saç çizgisini belirlemesini, folikül ekstraksiyonu, kanalların açmasını ve greftlerin ekimini içerir.

Geçen süre zarfında robotun temel görevi saç köklerini canlı tutmaktır. Yine folikül çıkarma anında deneyimsizlik ihtimalini sıfırlayarak yaralanmayı ve hata payını da önler. Robotik saç ekimi mevcut saçlara zarar vermeden donör bölgeden saç köklerini toplar. Yapılan bu işlem ve analizin ardından hekim operasyona devam eder.

İlk aşamada,

Saç ekimi sürecinden evvel donör bölgede robot tarama gerçekleştirir. Bu aşamada 3 boyut fotoğraf çekilir. Akabinde robot frontal saç çizgisini hem şekil hem de greft sayısı olarak belirler. Tam anlamda estetik sonuç için hekimin son dokunuşu gereklidir.

İkinci aşamada,

Kişinin hangi alana ne kadar saç ektirmesi gerektiğini robotik okuyucular saptar. Bu aşama saç köklerinin ayıklandığı kısımdır ve doktorun yönlendirmesiyle bu kısım gerçekleşir.

(*Bu anlamda robotu doğru talimatlarla koordine etmek için muhakkak bir uzmana gerek vardır.)

Üçüncü aşamada,

Söz konusu foliküllerin çıkarılmasının ardından saç ekiminde en önemli rolü oynayan kanalları açma işlemine geçilir. Doğal bir görünüm elde etmek adına bu kısım temeli oluşturmaktadır.

Son aşamada,

Bu son kısım ise greftlerin açılmış olan kanallara yerleştirildiği kısımdır. Bütün bu aşamalar gözden geçtiğinde, robotun donör alanında etkin olduğu, kalan kısmı ise medikal ekibin tamamladığını söyleyebiliriz.

Dünya genelinde gelecek vaat eden bu teknoloji Türkiye’de de mevcuttur. Manüel olan geleneksel saç yöntemlerinin alternatifi olarak değerlendirilmektedir. Saç transferi konusunda sıfır hata payı sağladığı söylenir. Ama estetik görünüm açısından her zaman insan dokunuşuna ihtiyaç vardır. Bu sebepten ötürü, robotik saç ekiminin günümüzde bir pazarlama stratejisi olarak karşımıza çıkarıldığını söylememiz mümkündür.

Robotik Saç Ekimi Kimler İçin Uygun Değildir?  

Robotik saç ekimi koordine gerektiren bir süreçtir ve deneyimli bir hekim tarafından uygulanır. Geleneksel saç yöntemlerinin de  kısıtlamalarının olduğu gibi, robotik saç ekimi de herkese uygulanamaz. Konu ile ilgili  New York’taki Cornell Weill Tıp Merkezi’ndeki yapılan bir dermatoloji çalışması, robotik saç ekimi sisteminin sarışın, kırmızı veya gri saçlı hastalar için uygun olmadığını belirtmiştir.

Bunun temel sebebi, analiz aşamasında, robotların greftleri çıkarma konusunda sıkıntı yaşayacak olmasıdır. Çünkü robotun greftleri belirlemesi ve çıkarması zor olacaktır. Saç boyama bu problemi çözebilir belki ama bu hastalara bu şekilde saç ekimi yine de öneri dahilinde değildir.

Robotik Saç Ekimi

Robotik Saç Ekiminin Dezavantajları Nelerdir?

  • Robot frontal saç çizgisini belirlemede hastaya deneyimli bir doktorun vereceği sonucu sağlayamaması,
  • Robotun vakalarda kullanılan punchların boyutunu bilmemesi, talimatlar konusunda deneyimli bir doktora ihtiyaç duyması,
  • Robotun, foliküllerin çıkarılacağı donör alanda karar verememesi, donör alanın tüm bölümlerine gidememesi gibidir.

Dezavantajlara baktığımızda, robotik saç ekiminin akabindeki başarı oranı, deneyimli bir hekimin manüel uygulamasına göre daha düşük seviyede olacaktır.

Robotik Saç Ekiminin Avantajları Nelerdir?

  • Robotik okuyucuların (saç köklerini 10 bin kat büyütebilen) saniyede 300 kare fotoğraf girebilmesi ile donör bölgeden en uygun kökleri toplaması,
  • Milimetrik ölçümlerle hareket eden hassas kanal açıcıları ile robot saç ekiminin uygulanacağı alana yine doktorun belirleyeceği sayıda ve kılların çıkış yönü baz alınarak mikro kanallar açması,
  • Robotun, bilgisayar tabanlı planlama vesilesiyle, çok küçük alanlarda kanallar açabilmesi gibidir.

Robotik Saç Ekiminde Fiyat Nedir?

Hekim müdahalesini ihtiyaç duymasına karşın, bütçe olarak robotik saç ekimi, manüel olan saç ekimine göre daha elverişlidir. Saç ekiminde hem DHI hem de FUE yöntemlerine destek olarak kullanılan robotik saç ekiminde, fiyat aralığı 10.000 TL-15.000 TL arasındadır.

Robotik Cerrahi İle İlgili Yorumlar Nelerdir?

Robotik saç ekiminin hastanın iyileşme sürecini olumlu olarak etkilediği söylenmektedir. Uygulama ardından hastanın arzu ettiği görüntüye hatasız kavuştuğu yapılan yorumlar arasındadır. Hata payının düşük olduğuna dair de olumlu yorumlar vardır. Buna karşılık, robotik saç ekimini deneyenler arasında saç hacminden memnun olmayanlar bulunmaktadır. Seyrek saçtan şikayet edenler de azımsanmayacak durumdadır. Lakin, tüm bu yorumlar, robotik saç ekimi ile ilgili başarı oranlarını henüz kapsamlı bir ortalamaya dökecek kadar yeterli değildir.

Günümüzün bir tüketim çağı olduğu gerçeğiyle, robotik cerrahinin bir pazarlama harikasının ürünü olduğunu söyleyebiliriz. Neticede amaç yine bu yöntemle saç ekimi adaylarının dikkatini çekmektir.  Kimilerine göre, robotik teknoloji, mekanik anlamda yenilmez olarak muazzam bir seçenek teşkil etmektedir. Ama işin aslı, bir robot, kendi başına, bir hekim müdahalesi olmadan robotik saç ekiminde başarılı sonuç veremez. En nihayetinde bir robotun, deneyimli bir hekimin teknik becerisine ve tecrübesine haiz olması asla mümkün olmayacaktır.

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.