Saç Ekimi Sonrası Komplikasyonlar

02.12.2021
A+
A-
Saç Ekimi Sonrası Komplikasyonlar

Saç ekimi sonrası komplikasyonlar, hastaları çok rahatsız ve istenmeyen bir durum olmasının yanı sıra kişinin sağlığını da ciddi şekilde tehlikeye atabilir. Saç ameliyatı, dikkatsiz ve profesyonel olmayan kişiler tarafından yapıldığında;

 • Ağrı
 • Ödem
 • Asimetri
 • Kanama
 • Greft yer değiştirmesi
 • Kaşıntı
 • Enfeksiyon

Gibi komplikasyonların yanı sıra hipertrofik skar, keloid ve nekroz da oluşabilir. Saç ekimi tam bir cerrahi müdahale olarak görülmese de kafa derisinin geçici olarak hasar görmesi nedeniyle oldukça tehlikeli ve önemli bir operasyondur. Doğal sonuçlar ve sorunsuz bir iyileşme süreci için en önemli faktör saç ekimlerinin steril koşullarda uzmanlar tarafından yapılmasıdır.

Hatalı Saç Ekimi Sonrası Yaşanan Komplikasyonlar

Saç ekimi sonrası komplikasyonların arasında, doktorunuzun hatası sonucu etkisini gösterebilen çeşitli komplikasyonlar da yer almaktadır. Dilerseniz bu hatalı saç ekimi komplikasyonlarına bir göz atalım.

 1. Ağrı ve Ödem:

Saç ekimi sonrası hastaların %10’unda ağrı ve ödem görülür. Yerçekimi etkisinden dolayı hastanın vücudu şişmeye meyilli ise donör bölgedeki ve alın bölgesinde şişlikler oluşabilir. Eğer bu durum operasyondan sonra 3-4 gün içinde ortaya çıkarsa, mutlaka doktorunuz ile iletişime geçmelisiniz.

 1. Asimetri

Saç ekiminin doğal görünmesini sağlayan şey, saç köklerinin doğru açıda yerleştirilmesidir. Aksi durumda ise yerleştirilen saç köklerinin ürettiği saçlar farklı yönlerde büyüyerek doğal görünümü bozar ve asimetriye neden olur.

 1. Kanama

Saç ekimi sonrası donör bölgede ve ekim yapılan bölgede hafif kanama olması normaldir. Operasyon öncesi aspirin vb. ilaçların tüketilmesi kanamayı artırabilir ve riskleri beraberinde getirebilir.

 1. Kaşıntı ve Enfeksiyon

Saç ekimi ameliyatından bir süre sonra, özellikle saç ekim bölgesinde kaşıntı olabilir. Bu durumlarda kaşınan bölgeye dokunmak veya kaşımak kanamaya neden olabilir, bu da bölgeyi açık bir yaraya dönüştürebilir ve ciddi bir enfeksiyon riski oluşturabilir.

 1. Greftlerin Yerinden Çıkması

Saç köklerini greft bölgesine yerleştirmeden önce, kafada bazı kanallar açılır. Açılan kanallar olması gerekenden daha sığ açılırsa saç kökleri yeni pozisyonlarına alışamadan dökülebilir.

Bu ve bu tarz durumlar ile karşılaşmamak için mutlaka profesyonel bir saç ekimi uzmanından yardım almalı ve tavsiyelerine her zaman uymalısınız. Ayrıca saçlarınızın dökülmesinde şikayetçiyseniz “Saç Dökülmesini Engellemek İçin Bunları Yapın” başlıklı makalemize bir göz atabilirsiniz. Ayrıca 2021’in En güncel Türkiye’nin En iyi saç ekim merkezleri listesini incelemek isterseniz buraya bırakıyoruz.

Ali Ramazanoğlu
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.