Saç Ekimi Sonrası Şok Dökülme Neden Olur? Nasıl Engellenir?

19.10.2021
A+
A-
Saç Ekimi Sonrası Şok Dökülme Neden Olur? Nasıl Engellenir?

Saç ekimi sonrası şok dökülme, saç ekimi uygulamalarından sonra yaşanan doğal sonuçlardan biridir. Saç ekiminden belli bir süre sonra ortaya çıkan şok dökülme, temel olarak vücudun yapılan işlemlere verdiği doğal bir tepkidir. Çoğunlukla kalıcı olmayan şok dökülme, geçici görünüm bozukluklarının ortaya çıkmasına sebep olabilir. Saç ekimi sonrası şok dökülme, iki farklı biçimde gerçekleşebilir. Büyün oranda ekim bölgesinde ortaya çıksa da nadiren şok dökülmenin donör olarak referans alınan bölgede ortaya çıkması da olasıdır.

Saç Ekimi Sonrası Şok Dökülme Nedir?

Saç ekimi sonrası şok dökülme, saç köklerinin belli bir süreliğine kış uykusuna geçmesi anlamına gelir. Saç ektirme uygulamasında donör bölgeden alınan saç kökleri, doğal ortamlarından uzaklaştırılmak durumunda kalır. Doğal alanlarından uzaklaştırılan kökler, bu süreç içerisinde minimal bir adaptasyon sorunu çeker ve bu adaptasyon sorunu sürecine de şok dökülme adı verilir. Şok dökülmenin tıp literatüründeki karşılığı ise “Telojen Effluvium” şeklindedir.

Şok dökülme, temel olarak hemen her saç ekimi işlemi sonrasında gözlemlenme olasılığı bulunan doğal bir tepkidir. Vücudun kendisini savunma amacıyla doğal olarak verdiği tepkiden doğan saç ekimi sonrası şok dökülme, beklentilere uygun şekilde gerçekleştirse ekimi etkileyen olumsuz bir durum ortaya çıkmaz.

Şok Dökülme Normal midir?

Saç ekimi sonrası şok dökülme, tamamen doğal bir süreçtir. Saç köklerinin kendini korumak istemesine bağlı olarak şok dökülme, vücudun ekim işlemine karşı vermiş olduğu cevaptır.

Şok Dökülme Ne Zaman Ortaya Çıkar?

Şok dökülmenin ne zaman ortaya çıkacağı saç köklerinin yapısal özelliklerine göre farklılık gösterebilir. Saç ekim uygulamasından sonra ilk 10 günde işlemin gerçekleştiği bölgedeki kabuklar tamamen dökülür. Bu aşamadan sonra saç ekim işleminin getirdiği sonuçlar açıkça gözlemlenebilir ve oldukça efektif bir saç görünümü ortaya çıkar.

Kabukların dökülmesinin ardından ise şok dökülme süreci başlar. Saç ekim işleminin ardından yaklaşık olarak 15 ile 20. gün aralığında şok dökülmenin ilk etabı gözlemlenir. Bu süreçte şok dökülme henüz uyku aşamasındadır ve 20. günden itibaren daha yoğun dökülme ortaya çıkar. Sürecin nasıl devam edeceği vücudun direnç seviyesine göre farklılık gösterebilir.

Şok Dökülme Ne Zaman Biter?

Şok dökülme ne zaman biter, merak edenler için şok dökülmenin yaklaşık olarak 2 ay devam etmesi olasıdır. 2 aylık süreç içerisinde şok dökülmenin nasıl bir hasara yol açacağı kişiye göre farklılık gösterir. Bazı kimselerde neredeyse hiç dökülme gözlemlenmezken, bazılarında 2 ayda ciddi hasarların ortaya çıkması normaldir. Deformasyon ya da dökülme ne denli büyük olursa olsun, şok dökülmenin geçici bir süreç olduğu akıldan çıkarılmamalıdır.

Şok Dökülme Sonrası Yeni Saçların Oluşumu

2 aylık şok dökülme sürecinin atlatılmasının ardından ekilen saçlar doğal ortamlarına adapte olmaya başlayacaktır. Yeni saçların oluşumu için 1 aylık süreç yeterlidir. Şok dökülmenin geliştiği dönemden itibaren yaklaşık olarak 1 ay içerisinde saç ekimi uygulamasının olumlu sonuçları net biçimde gözlemlenebilir.

Şok Dökülme Türleri

Saç ekimi sonrası şok dökülme 2 farklı biçimde gerçekleşmektedir. Nadiren donör bölgede ortaya çıkan şok dökülme, çoğunlukla saç ekiminin gerçekleştiği bölgede ortaya çıkar. Donör bölgede yaşanan dökülmelerin en temel sebebi olması gerekenden fazla saç kökünün alınmasıdır. Alanında deneyimli bir saç ekimi uzmanı, bu tarz olumsuzlukların ortaya çıkmasını engelleyecek tedbirleri alacaktır.

Donör Bölgede Ortaya Çıkan Dökülmeler

Donör bölgede ortaya çıkan şok dökülmenin getirdiği en temel tehlike dökülmenin kalıcılık içermesidir. FUE saç ekim tekniğinde daha çok ortaya çıkan donör bölge dökülmeleri, FUT tekniğinde çok az görülür. FUE tekniğinde de donör bölgede yaşanan dökülmelerin yaygın olarak gözlemlenmediği belirtilmelidir. Ayrıca donör bölgede yaşanan şok dökülmeler, her zaman kalıcı değildir. Bazı durumlarda bu bölgede de geçici dökülmeler ortaya çıkabilir.

Ekim İşleminin Gerçekleştiği Bölgede Yaşanan Dökülmeler

Daha sık gözlemlenen ve son derece olağan saç ekimi sonrası şok dökülme türü ise ekim işleminin gerçekleştiği bölgede gözlemlenen dökülmelerdir. Ekimi yapılan saçlarda gözlemlenen bu tarz dökülmeler bazı durumlarda ise kişinin kendi saçlarının dökülmesiyle de ortaya çıkabilir. Özellikle saç sıkılaştırma işleminin gerçekleştirildiği uygulamalarda kişinin kendi saçlarında minimal dökülmeler gerçekleşebilir.

Saç Ekimi Sonrası Şok Dökülme Neden Olur?

Saç ekimi sonrası şok dökülmenin neden ortaya çıktığına ilişkin kesin bir veri yoktur. Bu alanda yapılan bilimsel çalışmalar devam ediyor olmakla birlikte saç ekimi sonrası şok dökülmeyi tetikleyen bazı unsurların bulunduğu belirlenmiştir. Söz konusu unsurlar:

  • Saç ekim uygulamasının yapıldığı kişinin genç yaşta olması
  • Saç tipi ve vücudun doğal tepkileri
  • Yüksek sayıda arka arkaya gerçekleştirilen saç ekimi uygulamaları
  • Finasterid, minoxidil ve adrenalin miktarının yüksek olması
  • Düzensiz greft alımı ve saç köklerinin fazlasıyla doğal ortamının dışında tutulması
  • Uygulama esnasında açılan kanallar çok geniş uçlu olması

Gibi durumlar saç ekimi sonrası şok dökülmenin temel nedenleri arasında gösterilmektedir.

Yaş

Şok dökülmenin tetiklenmesindeki en öne çıkan faktör yaştır. Genç yaşta olan bireylerde şok dökülmenin ortaya çıkması daha olasıdır. Vücudun saç ekimine karşı göstermiş olduğu doğal direnç, yaş ilerledikçe azalacaktır.

Saç Tipi

Saç ekimi işlemi öncesinde saç tipi ve saç yapısının nasıl olduğu da şok dökülme konusunda belirleyicidir. Seyrek saçların arasında yapılan ekim işlemleri sonrasında şok dökülme gözlemlenmesi mümkündür.

Sürekli Saç Ekimi

Sürekli yapılan saç ekimi de şok dökülmeyi etkileyen faktörler arasındadır. Saç ekiminin olması gerekenden fazlaca sayıda yapılması halinde kan damarlarının daha fazla travma yaşamasına sebep olur. Dolayısıyla her bir yeni saç ekiminde şok dökülmenin daha çok gerçekleşmesi ya da ortaya çıkma olasılığının artması olağandır.

Adrenalin Oranı

Yapılan çalışmalar sonucunda elde edilen bulgular saç ekimi işlemleri sırasında kullanılan adrenalin miktarının şok dökülmeye doğrudan etkisi olduğu yönündedir. Sadece işlemler esnasında değil uygulama öncesinde ya da sonrasında yüksek dozda adrenalin almak şok dökülmeyi tetikler. Bu noktada en çok tercih edilen uygulama ise saç ekim işleminde yüksek dozda anestezinin yapılmamasıdır.

Saç Ekim İşleminde Açılan Kanallar

Saç ekimi uygulamalarında açılan kanalların geniş uçlu olması halinde şok dökülmenin ortaya çıkması daha büyük olasılıktır.

Greft Miktarı

Tek bir seans kapsamında olması gerekenden daha fazla greft alınarak ekim uygulamasının devam ettirilmesi, şok dökülmenin etkisini arttıracaktır. Bu tarz olumsuzlukları engellemek için seansların uzun bir sürece yayılması ya da alınan greft miktarının kontrollü biçimde yönlendirilmesi gerekir. Aynı zamanda saç köklerinin dışarıda fazlaca bekletilmesi de şok dökülmeyi tetikleyen bir diğer unsurdur.

Saç Ekimi Sonrası Şok Dökülme Engellenebilir mi?

Saç ekimi sonrası şok dökülme, tamamen fiziksel bir süreçtir. Vücudun yapılan işleme vermiş olduğu doğal tepki olan şok dökülmenin azaltılması için kişilerin alabileceği özel bir tedbir bulunmaz. Özellikle saç ekim işlemi ve şok dökülme arasındaki süreçte ortaya çıkan olumsuz görüntünün kişiye ruhsal anlamda zarar vermesini engellemek alınabilecek en kesin tedbirdir. Bu süreç içerisinde mental anlamda yaşanabilecek olası deformasyon şok dökülmenin daha uzun bir sürece yayılmasına sebep olabilir. Dolayısıyla şok dökülmenin yaşandığı tüm süreçte stres, kaygı ve endişe gibi duygu durumlardan uzak durulmalı ve olabildiğince ruhsal anlamda iyi hissedilmelidir.

Este Magazin
Güncel Estetik, Sağlık ve Kültür & Sanat Haber Portalı
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.