Saç Ekimi Sonrası Terleme Nasıl Önlenir?

16.10.2022
A+
A-
Saç Ekimi Sonrası Terleme Nasıl Önlenir?

Saç ekimi sonrası terleme durumu herkeste görülmese de bazı kimseler de yoğun derecede görülebilen bir reaksiyondur. Herhangi bir zararı olmamakla birlikte yine de dikkat edilmesi gereken bir husustur. Saç ekimi yapıldıktan sonra özellikle de yaz mevsimlerinde saç diplerinde sık sık terleme meydana gelebilir. Bunun en önemli nedeni ise vücudun, özellikle de kafa derisinin işleme reaksiyon göstermesidir. Ancak sağlığa dair herhangi bir zararı bulunmaz. Saç ekimi sonrası terleme yaşayan hastalar mutlaka bazı hususlara dikkat etmeli ve terlemeyi olabildiğince minimalize etmelidir. Eğer hastalık derecesinde bir terleme durumu söz konusu ise saç ekimi öncesinde mutlaka tedavi olunmalıdır.

Saç Ekimi Sonrası Terleme Nasıl Önlenebilir?

Saç ekimi sonrası terleme durumunu önlemek için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar mevcuttur. Bu durumlara dikkat edildiği takdirde terleme bir nebze de olsa az seviyeye indirgenir ve saç ekim sonrası iyileşme sürecinde herhangi bir problem yaşanmaz. Saç ekimi sonrası terleme sorununu önleyebilmek için;

  • Spor faaliyetlerinden ve ağır egzersizlerden bir süre uzak durulmalıdır.
  • Kas gücü gerektiren ve fiziksel açıdan yorucu olan tüm işler ertelenmelidir.
  • Sıcak bölgelerde mümkün olduğundan az vakit geçirilmeli, eğer mümkünse hiç sıcağa çıkılmamalıdır.
  • Sauna ve hamam gibi ortamlarda bulunulmamalı ve güneş ışığından olabildiğince uzak durulmalıdır.

Bu tarz maddelere dikkat edildiği takdirde saç ekimi sonrası terleme en az seviyeye indirilir ve bu sayede iyileşme süreci daha verimli geçer.

Saç Ekimi Sonrası Terlemede Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar Nelerdir?

Saç ekimi sonrası terleme durumuyla birlikte saç diplerinde kaşıntı, kızarıklık ve tahriş görünümü gibi sorunlar da meydana gelebilir. Bu nedenle terleme durumu meydana geldiği takdirde;

  • Panik yapılmamalı ve terlemeyi arttıracak olan her türlü davranıştan uzak durulmalıdır.
  • Terleyen bölgeye kesinlikle el sürülmemeli ve enfeksiyon riski arttırılmamalıdır.
  • Saç derisine herhangi bir müdahalede bulunulmamalı ve sert darbelerden kaçınılmalıdır.
  • Terleme yoğun bir şekilde devam ettiği takdirde saç ekim uzmanı ile iletişime geçilmeli ve verilen yönergeler büyük bir dikkatle takip edilmelidir.
  • Sürekli olarak saç dipleri gözlem altına alınmalı ve durum devam ettiği sürece merkeze gidilerek kontrol sağlanmalıdır.

Saç Ekimi Sonrası Terleme Nasıl Önlenir? adlı makalemizin sonuna geldik. Makalemizde en çok merak edilenleri sizler için yanıtladık. Konu hakkında merak ettiklerinizi yorum kısmına yazabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz. Saç ekimine dair daha fazla bilgiye ulaşmak ve en iyi saç ekim merkezlerini öğrenmek için Türkiye’nin En iyi saç ekim merkezleri listesini inceleyebilirsiniz.

Ali Ramazanoğlu
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.