Turkish Hairlines Da Talep Çok Rötarlı Uçuş Yok

Turkish Hairlines Da Talep Çok Rötarlı Uçuş Yok

Por Los Pelos : Saç Ekiminde Kıl Payı Farklarla Yaşanan Komedi

İstanbul son on yılda sağlık turizminin gelişimi ile, uluslararası platformda saç ekimi için başkent olarak bilinen bir statüye erişmişti. Pek çok farklı ülkeden saç ekimi için İstanbul’u tercih edenlerin sayısı milyonları aşmıştı. Hem fiyat politikası hem de cerrahların medikal gündemi sıkı takip etmesi ile birlikte, saç ekimi ve İstanbul sık sık görsel ve yazılı basında aynı cümlede geçiyordu . Bugün gösterime giren “Por Los Pelos*” filmiyle, İstanbul bu şöhretini İspanyol sinemasına taşıdı. Saç ekimi için İstanbul’a gelen üç arkadaşın, özgüveni arama hikayeleri, mizahi bir dil ile anlatılıyor. Filmdeki komedi unsurlarının her biri en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş durumda. Filmin afişinde, uluslararası itibarımızı temsil eden Turkish Airlines markasına ithafen Turkish Hairlines ibaresi kullanılarak, sağlık turizminde ne kadar yoğun bir turist trafiği olmasına gönderme yapılmış. Filmin fragmanı için (https://www.youtube.com/watch?v=oWdVxSVCtoA) ziyaret edebilirsiniz.

Turkish Hairlines ın Ardındaki Detay : Por Los Pelos

Kelime anlamı olarak İspanyolcada saç için, saç uğruna gibi tabirlere denk düşen “por los pelos” aynı zamanda kıl payı farkla anlamında, gerçekleşmesi son anda ıskalanan durumlar için de kullanılıyor. Filmin konusu gereği özgüven arayışındaki üç arkadaşın öyküsü işte bu kıl payı farklarla yaşanan olayların komedisini içeriyor.

Durum komedisi mantığından uzak İstanbul’un tarihi ve kültürle donatılmış sokaklarına uzanan hikayede, saç ekimi için, sağlık turizmi kapsamında turistlerin yaşadıkları olaylar eğlenceli bir biçimde anlatılıyor. Filmin başarılarından biri de, sağlık turizminden çekinip, endişe duyanlara aslında korkulacak bir durumun olmadığını mizahla göstermesinde yatıyor.

Turkish Hairlines

Turkish Hairlines – Mizahın Bu Kez İzahı Var!

“Por Los Pelos” için sadece mizahi bir film demek haksızlık olur. Film hem içinde bulundurduğu rehber karakteriyle İstanbul’un tarihi semtlerini hikayesinin fonunda kullanıyor hem de klinik içi sahnelerinde saç ekimi operasyonunun detaylarına değiniyor. Bu da hem sağlık hem de kültür amaçlı gelecek olan turistleri ve dolasıyla turizm akışını etkileyecek bir durumu meydana getiriyor.

Filmin konusunun ana çatısında İspanyol ve Türk kültürlerinin benzerlikleri gösteriliyor. Akdeniz kültürü gereği yüksek sesle konuşma filmdeki temel komedi unsurlarından biri olarak kendine yer buluyor. Filmdeki mesajlardan bir tanesi de insan vücudunun en kullanışlı ögesi ve de aksesuarının saç olduğunun altının çizilmesi. Saçın hem kimlik hem de karakter üzerindeki etkisi üstünden keyifli mesajlar veriliyor.

Kellik Kader Mi Yoksa Bir Seçim Mi?

Filmdeki süresince çözüme kavuşturulan pek çok soru var. Bu dizilimdeki sorulardan bir tanesi, dolaylı yolla “kellik bir seçim mi? yoksa kader mi?” şeklinde karşımıza çıkıyor. Film bu noktada sağlık ve teknolojideki gelişmeleri mizahi olay örgüsüne dahil ederek sağlık hususunda ne kadar yol kat edildiğini gösteriyor. Saç ekimi yöntemlerinden (Safir) FUE (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu) ve de DHI (Doğrudan Saç Ekimi) in konu edildiği bu kısımlar klinik içi operasyonlar üstünden ilerliyor. Her iki yöntemin de kullanıldığını belirtmekle beraber, hangi karakterlerin hangi yöntemi seçtiğini ve filmin sonundaki saç durumları üzerine karakterlerin nihai kararlarını bir sürpriz olarak bırakalım.

Film klinik sahneleriyle, bu noktada, saç ekimi talebinde olan bir hastaya, saç ekiminin bir cerrahi operasyon olmasına karşın aslında ne kadar pratik ve sorunsuz şekilde ilerleyebildiği anlatmış oluyor. Filmin magazin kulislerinde oyunculara da kel protezler takılması da bilinip konuşulduğu için, filmde kellikten saça uzanılan sürenin kapsamlı olarak yine filme yedirildiğini tahmin etmek çok zor olmuyor.

Günümüzde kelliğin artık bir çeşit karizma unsuru olarak bazı kişiler tarafından seçime çevrildiği, genetik faktörlerle kel kalan birinin ise, gerekli şartları karşılayabildiğinde kelliğe kader olarak boyun eğmeyeceği filmin temel çatısında bizlere gösteriliyor. Sinemanın da büyüsü ile tüm bu süreçler, iç içe keyifle izlenen bir seyir paketi halinde seyirciyi bekliyor.

Warner Bros tarafından dağıtımı yapılan “Por Los Pelos” (Saç Yüzünden) ya da uluslar arası bilinen adıyla “Turkish Hairlines” bugün gösterime giriyor. Turkish Hairlines da her bütçeye göre bilet var! Şayet fiyatları öğrenmek isterseniz, gideceğiniz sinemaya göre ister yetişkin ister öğrenci olun, tek bilet olarak 40 TL- 80 TL arasında sizi bekliyor. Saç ekimine dair bu mizahi ve de şahane filmi kaçırmayın!

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.