Uyku Hakkında Bilmemiz Gerekenler Nelerdir?

12.03.2020
A+
A-
Uyku Hakkında Bilmemiz Gerekenler Nelerdir?

Uyku şüphesiz günümüzün en önemli kısımlarından birini oluşturuyor. Uyku hayatımızı , sağlığımızı hatta ruh sağlığımızı etkileyen faktörler arasında sayılıyor. Peki uyku hakkında her şeyi doğru doğru biliyor muyuz ? Yeterince uykumuzu alamadığımız da ne gibi durumlarla karşılaşırız ? Bu yazımızda bunlara değineceğiz.

Günde En Az 8 Saat Uyuyun!

Günde en az 8 saat uyumamız gerektiğini çoğu yerde okumuş ya da duymuşuzdur. Peki neden 8 saat ? Bu bilgi nereden bize ulaşmıştır ? Dünya çapında yapılan araştırmalara göre az veya çok uyuyanlar bazı hastalıklara yakalanabiliyorlar. Henüz hastalıklara az uykunun mu yoksa çok uykunun mu sebep olduğu maalesef bilinmiyor. Hayatın belirli dönemlerinde uyku saatleri değişebiliyor. Örneğin bir bebeğin  günde 18 saat uyuması gerekirken, ergenlik çağındaki bir çocuğun günde 10 saat uyuması yeterli oluyor.

Günde En Az 8 Saat Uyuyun!

Çok uykunun sağlıksız olduğunu söylemek biraz güç olabiliyor. Fakat az uykunun sağlığımızı kötü etkilediği apaçık ortada gibi gözüküyor. Az uyku zihinsel aktiviteyi düşürerek bunama riskini artırıyor. Ayrıca bağışıklık sistemini zayıflatarak grip gibi küçük ama kolay yakalanabilen hastalıkların önünü açıyor. Hatta aşıların etkisini azaltarak vücudunuzun direncini kırıyor. Bir araştırmaya göre altı saatten az uyuyan kişilerin sık sık soğuk algınlığına ve bu tür hastalıklara yakalandığını gözlemlenmiştir.

Kendinize yeni güne müthiş bir şekilde hazırlamak için güzel bir uykuya ihtiyacınız vardır . Bu uyku da üç evreden oluşuyor . Bunlar uyku hazırlığı , hafif uyku ve derin uykudur. Zaman olarak çoğunluğu kapsayan kısım olan derin uyku , kişinin onarılmasını ve dinlenmesini sağlayan evre olarak biliniyor.

Uyku Problemlerine Son!

Pek çoğumuz uyumakla ilgili problemler yaşıyoruz . Bunlara sebep olarak da telefon , televizyon , internet gibi sebepler gösteriliyor. Bu gibi nesnelerle uğraşan kişilerin uyumaları zorlaşıyor . Uyuduklarında ise beyinlerini ve gözlerini çok yordukları için onlara uyudukları zaman yetmiyor ve sabaha uyandıklarında kendilerini yine uykusuz hissediyorlar. Uykusuzluk insanların o günlerini de kötü etkilediği için yapılan işlerden verilerini azaltıyor, en önemlisi de kişinin yaşama sevincinden çalıp onun yerine mutsuzluğa ve üşengeçliğe itiyor.

Uyku Problemlerine Son!

Uyuma düzeni sürekli olarak değişen insanların hasta olma olasılığı diğerlerine göre daha fazla oluyor. Buna örnek olarak vardiyalı çalışan işçileri söyleyebiliriz.  Bunun üzerine yapılan araştırmalar da günün yanlış zaman diliminde uyumak zorunda olan işçilerin , diyabet ve obezite gibi hastalıklara yakalanmalarını yüksek olarak görüyorlar. Fabrika verilerine göre de vardiyalı çalışan işçilerin daha sık sağlık raporu alarak izin yaptıkları gözlenmiştir.

Çok uyumanın bize verdiği sonuçlar ise şuanda tam bilinmiyor. Fakat  yaşlılarda zihinsel gerileme ve bunaklığa sebep verdiği az çok biliniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Çalışan annelerin en sık yaptığı hatalar

 

Este Magazin
Güncel Estetik, Sağlık ve Kültür & Sanat Haber Portalı
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.